Çin’in Ethereum’u: NEO

Waves ve Stellar Lumens‘ten sonra gelecek vaat ettiğini düşündüğüm ve ilgimi çeken platformlardan biri de Neo idi. Bu nedenle ona da yer vermek ve sizlere de fikir vermesi açısından değinmek istedim.

Neo’nun etkileyici bulduğum web sayfasını kurcaladığımda vizyonunu ve white paper’ı inceledim. 2014 yılında kurulan bu platformun dokümanlarında ticaretin yapılışını yeniden tasarlayalım, teknoloji kullanımının gelişimini ve geleceğini beraber kurgulayalım gibi daha çok anonimliğe ve iş birliğine vurgu yapıcı metinler yer alıyor. Bununla motive olup eski tip geleneksel ekonomi yerine yeni bir platforma geçtiklerinden bahsediyorlar ve buna da smart economy yani akıllı ekonomi adını vermişler. Tüm bu birliktelik vurgusunu destekleyen bir durum da var aslında. Öyle ki ilk etapta Neo wallet için sadece Windows platformuna özel yazılım geliştirmiş ve diğer işletim sistemleri için gerekli yazılımlar Neo topluluğunda gönüllü olarak yer alan yazılımcılar, geliştiriciler tarafından hazırlanmış. Sadece cüzdan konusunda değil aynı zamanda son kullanıcıyı ilgilendiren tüm gereksinimler için de topluluk gönüllüleri yazılımsal destek veriyor.

Neo’nun üç temel fonksiyonu var bunlar: Dijital Varlıklar, Dijital Kimlik ve Akıllı Kontratlar. Dijital varlıklar ve akıllı kontratların ne olduğunu bildiğimizi varsayarak kısaca dijital kimliğe değinmek istiyorum. Dijital kimlik Neo’nun web sitesinde vermiş olduğu bilgiye dayanarak; elektronik formda bulunan kişilerin, organizasyonların ve diğer varlıkların kimliğini ifade ediyor. Dijital kimlik konusunda Çin hükümetiyle Neo arasında bir proje olduğunu da belirtmek isterim. Hatta Neo üzerinden yazılmış dijital Çin Yuan’ı bile var.

Bildiğiniz üzere Ethereum’da akıllı kontrat hazırlamak istediğinizde bildiğiniz yazılım dillerine ek olarak Solidity dilini de öğrenmeniz gerekiyor. Bu noktada Neo’da akıllı kontratlar hazırlamak istediğinizde ise ekstra yeni bir yazılım dili yerine genel olarak kullanılan Java, Kotlin, .Net C#, VB, JavaScript, TypeScript, Pyton Go, Ruby dillerinden herhangi birini bilmeniz yeterli.  Bu bağlamda Neo oldukça yenilikçi ve basit tabi bu durum ayrıca anonimliği de perçinlemiş oluyor.

Genel olarak Neo özelliklerine baktığımızda akıllı varlıklar, yasalara uygun akıllı kontratlar, sosyal ağ kurulumuna olanak veren alt yapı, merkezi olmayan borsalar, akıllı gayrimenkul pazarları, tahvil ve reklamcılık pazarları gibi birçok özelliği bünyesinde barındırıyor. Yani sadece Neo’yu kullanarak çok geniş kapsamlı bir proje üretebilirsiniz.

Neo’da ayrıca akıllı kontratların belirlenen ağa ulaşabilmesini sağlayan gas fee yer alıyor. Bir nevi aracın yakıtı gibi. Ne kadar gas varsa o kadar ağda dolanabiliyor. Eğer adres doğruysa kontrat onaylanıp karşı tarafa ulaşınca işlem tamamlanmış oluyor ancak yanlış işlem durumunda gas miktarı kadar dolaşımda yer alıp sonra yok oluyor. Ayrıca Neo gönderip alırken küsuratlı rakamlar üzerinden işlemler gerçekleştirilemiyor. Yapacağınız işlem mutlaka küsuratsız olmak zorunda.

Neo’nun bünyesinde 6 kişiden oluşan yazılım ekibi bulunuyor bunlardan ikisi core denilen çekirdek ekip. İş ortakları kısmına baktığımızda şu an Microsoft ile iyi ilişkileri olduklarını Youtube’da yer alan bir videoda kurucu ortaklardan Da HongFei bahsediyor. Microsoft’un Neo’dan memnun olmasının en önemli nedeni .NET protokolünü kullanıyor olması yani ekstra Solidity gibi bir yazılım diline ihtiyaç yok bu nedenle Microsoft yazılım içerisinde ne olup bittiğini anlıyor yani bir nevi içi rahat ediyor.

Genel olarak Neo Çin’in şu an modern Ethereum’u pozisyonunda ve gerek Çin hükümeti gerekse de Microsoft gibi köklü bir markayla iş birliği içerisinde olması gelecek vaat eden platformlar arasında yer almasını sağlıyor. Toplam 100 milyon adet Neo var ve bunların 65 milyonu sirkülasyonda. Şu an piyasa değeri 2.309.482.500$ ve birim değeri bu yazıyı yazdığım sırada 35.50$. Güncel değerine hemen altta yer alan tablodan ulaşabilirsiniz.

1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.