WordPress’le Blog Kurmak

Bir blog kurup bilgi ve deneyimlerinizi paylaşmak gibi bir niyetiniz varsa eğer bunu bağımsız bir web sitesi kurarak WordPress aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

İlk yapmanız gereken şey domain ve hosting almak. Domain ve hostingi hallettikten sonra hosting ayarları içerisinde veritabanı bölümünü buluyoruz ve yeni bir veritabanı oluşturuyoruz. Bizden veri tabanı adı, kullanıcı adı ve şifre oluşturmamızı isteyecek. Yazdığımız veritabanı adı, kullanıcı adı ve şifre bilgilerini bir yere not etmeniz gerekiyor çünkü ileride lazım olacak.

Bu temel ihtiyaçları hallettikten sonra sitemizin dosyalarını sunucuya yüklememizi sağlayacak FileZilla Client yazılımını bilgisayarımıza indiriyoruz ve kuruyoruz. Ardından WordPress Türkiye web sayfasına girip son sürüm Türkçe WordPress indiriyoruz ve dosyayı .rar klasöründen dışarı çıkartıyoruz.

FileZilla programını çalıştırıyoruz ve üst kısımda yer alan boşluklara gerekli bilgileri giriyoruz. Sunucu kısmına ftp.websiteniz.com kullanıcı adı ve şifreye hostinginizde yer alan ftp bilgilerini giriyoruz port kısmına ise 21 yazıp hızlı bağlan butonuna basıyoruz ve sunucuya bağlanıyoruz.

Dosyalar içerisinden public_html klasörünü bulup klasörün içinde bulunan geçici dosyaları sildikten sonra ekranın sol kısmında bulunan bölmeden .rar klasöründen çıkardığımız WordPress klasörünü bulup public_html dizini içerisine yüklüyoruz.

Yükleme tamamlandıktan sonra web tarayıcısından www.websiteniz.com’u tıklıyoruz. Karşınıza wordpress kurulum ekranı gelecek. ‘Başlayalım’ butonuna tıklayarak devam ediyoruz. İlk aşamada veri tabanı bilgilerini isteyecektir bizden. Bunun için en başta belirlemiş olduğumuz veri tabanı bilgilerini buraya giriyoruz ve geriye kalan site adı vs. gibi bilgileri doldurduktan sonra kurulum tamamlanmış oluyor.

İyi bloglamalar !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.