WooCommerce & İyzico Alt Yapısıyla E-Ticaret

Ürününüzü ya da hizmetinizi hem en az maliyetle hem de kredi kartıyla ödeme alarak kendinize ait bir web sitesi aracılığıyla satmak istiyorsanız bunu WordPress alt yapısı WooCommerce eklentisiyle kodlama bilgisine sahip olmadan yapmanız mümkün.

Bunu nasıl yapabileceğinizi ortalama maliyeti de belirterek anlatacağım. Öncelikle yapmanız gereken şey bir domain ve SSL, Statik IP destekli bir hosting satın almak ardından içerisine WordPress kurulumunu gerçekleştirmek (Bunları bildiğinizi varsayıyorum). Daha sonra şık bir premium WooCommerce e-ticaret teması satın alın. Temanızı sunucuya yükleyip aktifleştirin. Ardından WooCommerce eklentisi indirip onu da eklentiler klasörüne yükleyin ve aktifleştirin. Ürün ve hizmet girişlerini, fiyatlandırma, kargo vb. ayarları yapın. Web sitenizin footer(alt menü) kısmına mutlaka ‘İade ve Değişim Koşulları’, ‘Mesafeli Satış Sözleşmesi’, ‘Sipariş ve Teslimat Şartları’, ‘İletişim’ sayfasını ekleyin. Bu konuları detaylandırmıyorum çünkü hem çok zor değil hem de Google’da yardımcı makaleler oldukça fazla oradan destek alabilirsiniz. İlk yapmamız gereken kısım bittikten sonra şimdi gelelim en önemli noktaya. Ödemeyi nasıl alacağız ? Tabi ki kredi kartı ile.

iyzico

Hiçbir bankayla sanal pos için temasa geçmeden e-ticaret sisteminiz içerisine birçok bankanın sanal posunu entegre edip ödeme alabilir, hatta kredi kartına taksit de yapabilirsiniz. Bunu yapmak için sanal pos hizmeti veren aracı kuruluşlar arasından tercih yapabilirsiniz. Ben İyzico’yu tercih ediyorum. Çünkü yıllık bir kira bedeli istemiyorlar sadece sattığınız ürün ya da hizmet bedeli üzerinden işlem başına 0,25 Kuruş + %2,5 komisyon alınıyor. Örneğin sattığınız 100 TL’lik bir üründen 2,75 TL komisyon alıyor.

İyzico sanal posu e-ticaret sisteminize entegre etmek için yapmanız gereken ilk şey başvuruda bulunmak. Başvuruda bulunabilmeniz için bir şirkete sahip olmanız gerekiyor çünkü başvuru sırasında imza sirküleri, şirket banka bilgileri, vergi levhası, resmi gazete fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi gibi evraklar online olarak isteniyor. Başvuru süresi bir kaç gün içerisinde sonuçlanıyor ve İyzico tarafından sadece size özel bir API kod veriliyor. Bu kodu kullanmak için yine bir eklentiye ihtiyacımız olacak. Eklentiyi buradan indirip sunucuya yükleyip aktifleştiriyoruz. Ardından WooCommerce panelimize girip ödeme yöntemlerine giriş yapıyoruz orada İyzico başlığını göreceksiniz tıklayıp size özel verilen API anahtarını yazıp kaydet butonuna basıyoruz. Artık sanal posumuz hazır, kredi kartıyla ödeme alabilirsiniz. Sağlıklı çalıştığından emin olmak için deneme amaçlı ufak meblağlarda ödeme almayı deneyin bir sorun yoksa artık her şey hazır.

Peki kurulum masraflarım ne kadar olur ? Hepsini kalem kalem sıralayalım.

  • Domain + Hosting + 128 Bit SSL + Statik IP = 350 TL / Yıl (Turhost‘u öneririm)
  • WooCommerce Premium WordPress Teması = 160 TL (ThemeForest‘ı öneririm)

İlk kurulum maliyetiniz 510 TL. Daha sonra sadece yıllık domain ve hosting ücretini ödemeniz gerekecek.

Örnek olması açısından kendi şirketim için tarafımdan yapılmış WooCommerce projesini buradan inceleyebilir, aşamadığınız noktaları sorabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.