Whatsapp’a Rakip: Google Allo

IOS ve Android işletim sistemlerini kullanan bireylerin sayısının hızla artması beraberinde birçok uygulamanın da kullanılmasının önünü açmıştır. İlk akıllı telefonunuzu kullanmaya başladığınız günleri hatırlamaya çalışın. İlk yüklediğiniz uygulamalar büyük olasılıkla Facebook, Twitter, Instagram ve anlık mesajlaşma ihtiyacınızı karşılayacak Facebook Messenger, Tango ya da 2009 yılında hayatımıza giren Whatsapp ya da benzeri bir uygulama.

O günlerden bugünlere birçok şey değişti birçok uygulama gelişti ve bir kısmı dijital sirkülasyonun yoğun yaşandığı mobil dünyada kaybolup gitti. Şu an ayakta kalan ve pazarın kaymağını tek başına yiyen, akıllı telefonların olmazsa olmaz uygulaması Whatsapp kaldı. Çıktığı günden bu zamana kadar inovatif yapısıyla her geçen gün özelliklerinin üzerine biraz daha farklılık koyarak büyümesindeki ivmeyi arttıran Whatsapp; sonuç olarak şu an vazgeçilmez uygulamalar arasındaki yerini aldı.

Bu hızlı büyümeye karşı koymak isteyen birçok uygulama denendi ama hali hazırda diş geçirebilen bir uygulama yok Facebook Messenger dışında. Pazar payındaki liderin belli olmasından sonra Google artık atağa geçmeliydi ve bu oldu; geçtiğimiz ay Allo duyuruldu. Allo yapısı itibariyle Google sadeliğini ve zarifliğini taşıyan güzel bir anlık mesajlaşma uygulaması olarak hayatımıza giriş yaptı. Henüz sesli ve görüntülü arama özelliklerine sahip değil ancak önümüzdeki süreçte bu özellikler de eklenecek.

Son görülme, çift mavi tık gibi unsurlardan dolayı arkadaşlarınızdan aldığınız sitemkar mesajlardan sonra Allo iyi bir kaçış noktası olarak görünmekte çünkü son görülme zamanınızı göstermiyor. Bu özelliklerden sıkılanlar için Allo iyi bir alternatif.

Google birçok kulvarda rakipleriyle rekabet halinde ve eğer bir konuda master olamıyorsa en azından slave olma gayreti içerisinde uygulama ve çözümler üreterek kendi sürdürebilirliğinin de önünü açıyor. Öyle ki yıllardır tanıdığımız ve üzerinden nice toplantılar gerçekleştirdiğimiz Microsoft Skype’ın mobil uygulamasına alternatif olarak Google, Duo’yu geliştirdi ve oldukça başarılı bir uygulama olarak Google Play’deki yerini aldı.

Dijital sirkülasyonun yoğun yaşandığı mobil platformlarda farklılık yaratmak çıkış noktasını oluşturuyor. Google Allo ile anlık mesajlaşma alanında da yarışa dahil oldu ancak tutunabilmek için hızlıca özelliklerini geliştirmeli zira artık günümüzde hiçbir şey vazgeçilmez değil özellikle de dijitalde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.