Waves Nedir?

Blok zinciri özelinde kripto paralara ilgi duyan benim gibi birçok kişinin büyük bir potansiyeli olduğunu düşündüğü ve yakın gelecekte yaygın olarak kullanılacak(öyle umut ediyorum) bir kripto para birimi olan Waves bugünkü yazımın konusu. Başlamadan önce ufak bir bilgi; Waves Türkçe’de ‘Dalgalar’ anlamına gelmektedir.

Bu yazıyı yazdığım esnada 5.10$ civarı bir değere sahip olan Waves 2017 yılı içerisinde yatırımcısına %2900 kazandırdı. Bakalım birkaç yıl sonra bu yazıya rast gelen okuyucularım döneminde değeri ve yıllık getirisi ne kadar olacak? Waves’in bir potansiyeli olduğu kesin ama açığa çıkıp çıkmadığını anlamak için hemen altta gerçek zamanlı piyasa bilgisini de ekledim. Yazıyı okuyanlar bir yere ayrılmadan karşılaştırma yapabilirler.


Peki Neden Waves?

Beni Waves’e çeken nedenin altında yekpare bir platform olması yatıyor. Öyle ki bir Waves Wallet oluşturduğunuzda içerisinde fiat currency kısmında USD, EURO; crypto currency kısmında WAVES, BTC, ETH, LTC, ZCASH gibi para birimlerini ve diğer tüm dijital varlıklarınızı tek bir arayüzde yani tek bir cüzdanda kontrol edebiliyorsunuz.

Cüzdan özelliğinin dışında yine aynı platform içinde tamamen merkeziyetsiz bir borsası mevcut ve bu borsada WAVES, BTC, ETH, LTC ve ZCASH değişimini merkezi olan borsalara kıyasla çok çok düşük fee bedellere gerçekleştirebiliyorsunuz.

Başka bir özelliği ise bir projeniz var ve bu proje için bir token üretmek istiyorsanız bunu Waves üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz. Önemli bir dipnot: Kripto para çıkarmak ya da üretmek mesele değil asıl mesele potansiyeli olan bir projeniz olması ve talep toplamak için ETH ya da BTC tercih edebilir ya da kendi bağımsız kripto para biriminizi Waves’i kullanarak çıkarabilirsiniz. Sözünü ettiğim potansiyeli olan projelere(bence) birçok örnek verebiliriz: INS, Crypterium, Enjin, Akche… Özetle önemli olan token değil projedir. İyi bir projeniz yoksa paranız rağbet görmez silinir gider.

Waves Platform Arayüzü

Tüm bunlar Waves’in cazibesini arttıran önemli özellikleri olmakla birlikte ülkemizde kullanımını arttırmaya yönelik bir takım girişimler de mevcut. Waves üzerinden şu an doğrudan Türk Lirası ile alım yapılamıyor bu noktada bir geçit görevi görecek yeni bir proje dikkatimi çekti adı Digilira. Bu geçit sayesinde yakın zamanda platform üzerinden TL ile Waves alınabilecek ve Aralık ayı içerisinde hizmet vermeye başlayacaklar.

Waves platform olarak sürekli gelişen ve yenilenen bir yapıda hatta şu sıralar yeni arayüzü kapalı beta sürüm olarak test aşamasında ve 13 Aralık’ta Amsterdam etkinliğiyle birlikte duyurularak halka açık hale gelecek. Bu etkinlik sonrası tahmin ediyorum değeri de artacak çünkü leasing gibi yeni özelliklere de kavuşacak. Umuyorum ki çok yakın bir zamanda Waves ile çok daha sık karşılaşacağız.

Bir Waves cüzdanı oluşturmak istiyorsanız buradan başlayabilirsiniz. Kayıt esnasında verilen Seed’leri offline bir ortamda saklayın çünkü bu cüzdanınızın her şeyi.

One thought on “Waves Nedir?

  1. Geri bildirim: Çin'in Ethereum'u: Neo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.