VPN ve Ülke Gündemi

Son yaşanan siyasi gelişmelerle birlikte Facebook, Twitter, Youtube ve Whatsapp gibi sosyal medya araçlarına erişim kısıtlaması getirildi. Bu tür durumlarda farklı dns adresleri kullanarak ulaştığımız sosyal medyaya artık  VPN hizmeti veren uygulamalar üzerinden ulaşıyoruz. Şu da bir gerçek ki sosyal medya araçlarına getirilen bu erişim kotası kullanıcıların VPN’in ne olduğunu öğrenmeye ve kullanmaya itti. Bununla birlikte bu pazardaki VPN hizmeti veren firmalara da ekmek kapısı oldu diyebiliriz.

Peki bu VPN nedir? VPN Sanal Özel Ağ teriminin kısaltmasıdır. Temel olarak İnternet üzerinde çalışan sanal bilgisayarlar grubu olarak tanımlayabiliriz. Bu sanal ağlar bilgisayardan bilgisayara, bilgisayardan sunuculara bağlantıları şifreleyerek gizliliği ve güvenliği arttırmakta, başka bir bilgisayar tarafından gözlemlenebilmeyi engellemektedir. Özellikle ülke yasaklamalarından kaçmak isteyen kullanıcılar VPN sayesinde konumunu farklı bir ülkedeymiş gibi göstererek erişim izni olmayan sitelere ve bilgisayarlara ulaşabilmektedir. Kullanıcıları VPN kullanmaya iten en cazip unsur da budur.

VPN bağlantıları şifreleyerek güvenliği ön plana çıkardığına göre neden bu nimetten herkes faydalanmıyor ? Faydalanmıyor çünkü VPN hizmeti veren firmalar aylık belirli bir ücret karşılığında bu hizmeti veriyor bu da kullanıcıları düşündürüyor. Bir diğer unsur ise bu hizmetlerin henüz yeterince ülkemizde yaygınlaşmamasından kaynaklanıyor.

Web, Tablet ve Mobil sürümleri bulunan VPN; aynı zamanda rahatsız edici dijital reklamları da engellemektedir. Bu yönüyle dijital reklamcılığın boyut değiştirmesine ve yeni yöntemlerin üretilmesinde itici bir güç olacak gibi görünüyor. Öyle ki sonraki yazılarımda ele alacağım Native Reklamcılık bunun en güzel örneği.

Konumuza dönersek siyasi gelişmelere istinaden getirilen erişim kısıtlarını aşmak isteyen kullanıcılar VPN hizmetlerine sarılmış durumda ancak Bilgi Teknolojileri Kurumu yaptığı açıklamada VPN hizmetlerine de erişim engeli getireceğini duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.