VPN Teknolojisi Nedir ?

Günümüzde hükümetlerce getirilen sosyal medyaya erişim kısıtları ve yasaklı siteler kullanıcıları alternatif çözümleri kullanmaya itti. Öyle ki ülkemizde de zaman zaman yaşanan sosyal medya erişim kısıtları da VPN teknolojisinin hayatımıza girmesini sağlayan en büyük faktörlerden biri oldu.

VPN(Virtual Private Network); kabaca çevirisi sanal özel ağ olan bu hizmet bağlantınızı şifreleyip gizleyerek İnternette hayalet kullanıcı olmanızı sağlamaktadır ve genellikle ücretlidir. VPN hizmetlerinin birçok özelliği bulunmaktadır bunlardan öne çıkanları şunlardır:

Reklam analiz yazılımları ve sosyal medya tarafından çeşitli istatistiki veriler toplanması için biz kullanıcılar takip ediliriz ve bilgilerimiz bir veri tabanında toplanır. Bu durumdan rahatsız oluyorsanız ve üçüncü şahısların gözlemine muhatap olmadan tamamen anonim bir şekilde İnternette gezinmek istiyorsanız VPN ile bunu yapabilirsiniz.

Ayrıca zaman zaman sosyal medyaya getirilen erişim yasakları ve mahkemece yasaklanmış sitelere de VPN ile bulunduğunuz ülkeyi sanal olarak değiştirerek rahatlıkla erişim sağlayabilirsiniz.

Bunların dışında kötü niyetli web sitelerinden gelebilecek saldırılara karşı ve tarayıcınızın performansını olumsuz etkileyecek kod parçacıklarından da korunabilir; ek olarak güvenlik duvarı ve bağlantınızın sürekli olarak şifrelenmesiyle güvenliğinizi üst düzeye çıkarabilirsiniz.

VPN hizmeti veren birçok markanın kendine göre özellikleri artmakla birlikte fiyatları da birbirlerinden farklıdır. 1 Haftalık premium deneme sürümünü kullandığım ZenMate bunlardan bir tanesi. İlk VPN deneyimim bu marka ile oldu ve oldukça verimli bir ürün. Chrome’a entegre olarak çalışmaktadır.

VPN hizmetleri yaygınlaştıkça web tarayıcıları arasında da rekabet edecek yeni bir alan doğdu haliyle. Bunun en önemli örneği Opera. Rekabette oldukça yara alan Opera son sürümüyle içerisine entegre ettiği ücretsiz VPN hizmeti sayesinde rakipleri karşısında atağa geçmiş durumda. Sonraki yazılarda bu konuya da değineceğim.

Son olarak sosyal medyaya getirilen erişim kısıtlarını aşmak için kullandığımız VPN hizmetlerine de erişim engeli getirileceği geçtiğimiz günlerde BTK tarafından açıklandı.

1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.