Ülkemizdeki Dijital Para Kuruluşları

Konuya giriş yapmadan önce dijital paranın ne olduğunu bir kez daha hatırlamakta fayda var. Bir önceki yazımda da bahsettiğim üzere dijital paralar bulunduğu ülkenin itibari parasına bağlı dijital değerlerdir.

Bir yılı aşkın bir süre önce PayPal’ın Türkiye pazarından çekilmesiyle birlikte bu alanda büyük bir boşluk meydana geldi ve bu sürecin akabinde ülkemizde tamamen yerli yeni dijital para kuruluşlarının oluşmasının önü açılmış oldu. Özellikle BDDK’nın teşvik edici çalışmaları ve desteği bu alanda yeni yatırımların artmasını sağladı.

Yapmış olduğum araştırma neticesinde çoğu yeni toplam on dijital para kuruluşunun olduğunu gördüm. Bunlara tek tek değinip tek bir yazıda toplamak istedim.

1. Belbim (İstanbul Kart)

Herkesin hayatının bir parçası olduğu kuruluş olmasına rağmen herkes tarafından ‘akbil’ olarak bilinen daha sonra ürünlerinin adı ‘İstanbul Kart’ olan dijital para kuruluşudur. Ülkemizin ilk dijital para kuruluşu olmakla birlikte hızla büyüyen ve birçok alanda ödeme yapmamızı sağlayan bir kart konumuna gelmek üzere. Son yapmış oldukları duyuru ile artık İspark ücretleri ‘İstanbul Kart’ ile de ödenebilecek.

Binlerce para yükleme noktası olan ‘İstanbul Kart’ belki de ülkemizde en çok işlem hacmine sahip bir ürün olabilir.  Öyle ki 20 milyonu aşkın aktif kullanıcısı bunu destekler nitelikle.  ‘Mastercard’ ya da yerli markamız olan ‘Troy’ logosunu alacağını varsayarsak belki de bu alanda ülkemizde en güçlü ödeme çözümü olmaya aday.

2. Birleşik Ödeme Hizmetleri (Parra)

BDDK lisansını almış bir başka elektronik para kuruluşudur. Ürünleri olan ‘Parra’ ile çeşitli kurumların faturalarını ödeme kolaylığı sağlıyorlar. Özellikle dijital oyun pazarı, internette alışveriş vb. işlemleri için henüz dikkatimi çeken bir çalışmaları olmadı.

3.  CMT Cash Money Transfer

2009 yılında kurulmuş bir firma olmakla birlikte 2015 yılında BDDK lisansı almış bir dijital para kuruluşudur. Odak noktaları uluslararası para transferidir.

4. D Ödeme Hizmetleri (HepsiPay)

Çok yeni bir marka olmakla birlikte hepimizin mutlaka alışveriş yaptığı bir marka olan hepsiburada.com’un da aralarında bulunduğu D Market’in bir ürünüdür. Henüz bir kartları yok ama İyzico, Payu gibi kredi kartıyla online ödeme almanızı sağlayan güvenli ödeme hizmetidir. Çok yakında bir kart da çıkaracaklarını düşünüyorum.

5. İninal Ödeme Hizmetleri

Birçok kişinin oyun platformlarında tanıştığı bir marka olan ‘İninal’ popüler dijital para kuruluşlarının başında gelmektedir. Mastercard logosuna sahip olan İninal dünyanın her yerinde geçerli olup, ödeme yapıp ödeme alabileceğiniz ve bütün mağazalardan alışveriş yapabileceğiniz bir dijital para kuruluşudur.

6. Papara Ödeme Hizmetleri 

Bir önceki kuruluşla arasında hiçbir fark olmayan dijital para kuruluşudur. Özellikle mobil uygulamaları çok hoş. Kullanımı kolay, göze hitap eden ve kullanıcı ara yüzü oldukça kullanışlı. Yine mastercard logolu bir kartı da olduğu için dünyanın her yerinden ödeme alabilir, para gönderebilir ve mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz.

7. Türk Elektronik Para A.Ş. (Param)

En önemli özelliği (bence) ülkemizin kendi ödeme yöntemi olan ‘Troy’ logolu bir karta sahip olmasıdır. Yurt içinde anlaşmalı kurumlardan size özel indirimlerden faydalanabiliyorsunuz. Ayrıca diğer kuruluşlar gibi  hesaba ödeme gönderip yine hesabınıza ödeme alabiliyorsunuz. Benim şu an favorim ulusal ödeme yöntemine sahip olduğu için Param.

8. Wirecard Ödeme Hizmetleri

Wirecard’ın odak noktası işletmelerin online olarak müşterilerinden tek çekim ya da taksitle ödeme almasına imkân sağlayan sanal pos hizmetleridir. Bunun yanı sıra Papara, Param gibi BDDK lisanslı bir dijital para kuruluşudur.

Yukarıdaki sekiz kuruluşun dışında diğer iki kuruluş ise Turkcell ve Vodafone’dur. Yukarıda bahsi geçen kuruluşların çoğunun kendi özel kartları olmakla birlikte bu kartların kredi kartı özelliği kesinlikle yoktur ön ödemeli karttır. Tıpkı bankada hesap açtığınızda hesabınıza bağlı bir bankamatik kartı gibi.

İletişim teknolojilerinin hızla gelişmesi tüketici tutum ve davranışlarının da evrilmesine neden olmuş tüketim alışkanlıkları da dijitalleşmeye başlamıştır. Öyle ki artık 7’den 70’e herkes bir ürün ya da hizmet almadan önce internetten detaylı bir araştırma sürecine giriyor çoğumuz süreci online satın alma olarak tamamlıyoruz. İşte tamda bu noktada dijital para kuruluşları müşterilerine özel sunmuş oldukları avantajlar ve kullanım kolaylığı sayesinde ve özellikle dijital içerikli ürünlerin satışında tercih edilme sebebi olmuştur.

Dijital para kuruluşlarına üye olmak için 18 yaş zorunluluğu olmaması, 13 yaş ve üstü gençlerin rahatça üye olup para yükleyebileceği bir sistem olması ve internet kullanan bireylerin yaş aralığını da dikkate aldığımızda çok ciddi bir pazar potansiyelinden bahsetmek mümkün. Özellikle Steam gibi dijital oyun platformlarında yapılan anlaşmalarla bu tür dijital para kuruluşlarının kendi kartını almaya teşvik ederek alışverişlerini kendi platformu üzerinden gerçekleştirerek komisyon kazanmaktadırlar.

Dijital para kuruluşlarının pazar potansiyelini daha net görmek adına kısa ve öz ayrı bir yazı daha yayınlayacağım. Orada durumu pazarlama açısından daha net görmüş olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.