Türkiye’nin Dijital Parası: Akche

Akche‘den bahsetmeden önce bazı önemli tavsiyelerim olacak. Bu tavsiyeler daha çok bu alana ilk kez ilgi duyan arkadaşlarım için oldukça önemli. Kripto para birimlerine yatırım yapmayı düşünüyorsanız öncelikle yapmanız gereken ilk şey paranın ne olduğunu, çeşitlerini ve daha sonra blok zinciri kavramını öğrenmek olmalıdır. Önceki yazılarımda paranın serüveninden bahsetmiştim okumanızı tavsiye ederim. Daha sonra blok zinciri kavramı, Bitcoin vs. ile ilgili bolca okuma yapmak alacağınız kararlarda size yardımcı olacaktır.

Yaklaşık 2 yıldır kripto para birimlerine ilgi duyuyorum ve henüz temel kavramları bilmeden işin içine kontrolsüzce girmeye çalışan arkadaşlara şahit oldum. ‘Seed’, ‘Private Key’, ‘ICO’, ‘Cüzdan Adresi’ gibi temel kavramları bilmek ve konuya tamamen hakim olmak için bu kaynağı okumanızı ya da konuyla ilgili yayın yapan web sitelerinden okuma yapmanızı tavsiye ederim. Birçok alanda olduğu gibi bu alanda da bolca okuma yapmak oldukça önemli.

Özellikle son bir yıldır iddialı ve tatmin edici yerli kripto para girişimimizi beklediğim sırada henüz birkaç gün önce Akche ile karşılaştım. İlk dikkatimi çeken unsur Akche’nin logosu oldu. Logosunda hilâl ve yıldızı andıran bir çizim yer alıyor. Ayrıca 29 Ekim Saat 19.23’de duyurusu yapıldı ve bir Akche 1.923 TL (Bir Lira Dokuz Yüz Yirmi Üç Kuruş). Toplam üretilecek Akche sayısı 2016 Tüik verilerinde yer alan Türkiye nüfusuna eşit. Tüm bu ince ayrıntılar insanları Akche’ye yönlendirecek gibi duruyor.

Türkiye'nin Dijital Parası: Akche

Peki akçeyi Akche yapan temel nokta nedir? Akche bir kripto para olmakla birlikte elinde ciddi projesi olan ve bu projeye fon arayan kişilerin başvurduğu bir platform olacak. Onaydan geçen projeler Akche yoluyla fonlanacak. Yani Akche ile bildiğimiz ICO projelerinde toplanan ETH ve BTC yerine Akche kullanılacak. Başka bir deyişle bir projeye katılacaksınız ve bunu ETH yerine Akche ile yapabileceksiniz. Bir projenin faydalı olduğu görüşünde bulunanlar fazla çıkar ve Akche sahiplerinden %40 destek görürse, proje yoluna devam edecek. Desteği almayı başaran proje sahibi projesine odaklanacak ve çalışmaya başlayacak. Yatırımcılar ise projenin başarılı olacağına inandıkları için yatırım yapacaklar ve projenin melek yatırımcının tecrübeleri ve danışmanlığı ile ilerlediğinden ve Akche şirketi tarafından denetlendiğinden emin olacaklar. Ayrıca havuza girmeyi başaran projelere teknik destek, white paper, şirket kurulum vb. hizmetleri de Akche tarafından sağlanıyor olacak. Proje yatırım payları ise proje sahibi için %40 piyasa için %40 Akche Soft Tech için %20 olarak belirlenmiş. Şunu da eklemeden geçmeyelim projeye para yatıran herkes para yatırdığı tutar oranında halka arz sürecinde ilan edilen proje şirketine dolaylı olarak ortak olur ve başarılı projelerde elde edilecek gelire de ortak olmuş olur(Yatırımcılar, kar ortağı oluyor. Projenin zarar etmesi ya da başarısız olması durumunda Akche sahiplerinden ek ödeme talep edilmiyor).

Akche şimdilik Waves platformu üzerinden çalışıyor ve işlem görüyor. 2018 yılının 3. çeyreğinde Waves’den bağımsız bir kripto para birimi haline gelecek. Türk Lirası ile Akche alımı da Digilira üzerinden Aralık ayı içerisinde gerçekleşecek.

Akche’yi yakından tanımak ve bounty programını incelemek için tıklayın.

Rakamlarla Akche

Toplam Akche: 79.814.871

Çıkış Değeri: 1.923 ₺

Hedef Kullanıcı: 100.000 Kişi

Proje Hedefi: 1000 Proje

Akche’nin Yol Haritası

29 Ekim 2017: İnternet sitesi yayına girecek, sosyal medya ve dijital topluluklar için duyurulacak. Aynı gün Waves platform üzerinde BTC, ETH ve WAVES paritelerinde satışa sunulacak.

29 Ekim 2017 – 1 Aralık 2017: Waves Platform üzerinden talep toplama ve Akche halka arzı

1 Aralık 2017 – 31 Aralık 2017: Waves platform’da aktif hale gelecek Digilira geçidi sayesinde Türk Lirası ile Akche işlemleri

1 Ocak 2018 – 31 Mayıs 2018: Proje başvurularının alınması, ön değerlendirmeyi geçen projeler için duyuruların yapılması ve halka arz tarihlerinin belirlenmesi

2018 Yılı 3. Çeyrek: Waves Platform’dan bağımsız Akche dijital parasının duyurulması

2018 Yılı 3. Çeyrek: Masaüstü ve mobil cüzdanların yayınlanması

2018 Yılı 3. Çeyrek: Akche Borsası test yayını

2018 Yılı 3. Çeyrek: Waves Platform’da üretilen Akche’lerin Akche dijital parası ile takas süreci başlayacak

2018 Yılı 4. Çeyrek: Aktif olarak borsada alım satımı

2018 Yılı 4. Çeyrek: Global borsalarda listelenmesi için görüşmelerin başlaması

Not: Waves üzerinden Akche almak istiyorsanız mutlaka dijital varlıklar kısmından Akche’nin Waves platform kimlik kodunu aratın.

3ihiQ1TJhe7fBrMc8o9EY8tQNU6phkmp8ZEyvVe4Jfhk

4 thoughts on “Türkiye’nin Dijital Parası: Akche

  1. Burada asıl konu anlatılmamis. Akce ne ise yariyor? Mesela Adex reklam sektörünü hedef alan bir coin. Peki Akce sadece bir coin mi yoksa bir hedefi olan, bir soruna çozum getiren bir coin mi? Veya sadece proje toplayan bir melek yatirimci platformu mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.