Uzaktan Doktora Yapmak Mümkün mü?

Kritik soruyla başlamakta fayda var. Türkiye’de yurt dışından herhangi bir üniversitede uzaktan Doktora yapabilir miyim? Bunun cevabı doktora eğitiminden beklentinize göre şekillenmektedir.

Mesela profesyonel hayatta hem iyi bir etikete sahip olmak hem de işinizde uzmanlaşmak gibi bir niyetiniz varsa yurt dışındaki birçok üniversitede ister Türkçe ister İngilizce olarak uzaktan doktora yapabilirsiniz. Fakat ülkemizde akademik kariyer yapmak ve kamu kurum ve kuruluşlarında çalışırken terfi almak için doktora yapmak istiyorsanız yurt dışında uzaktan doktora eğitimi veren bir üniversiteden alacağınız diploma bunun için yeterli olmayacaktır.

Ülkemizde YÖK maalesef yabancı ülkelerin üniversitelerinden alınan uzaktan doktora diplomalarına denklik vermemektedir. Bunun nedeni YÖK’e göre Doktora programlarının uzaktan eğitim sistemi çerçevesinde yapılamayacağı ve mutlaka örgün olarak okunmasından ileri gelmektedir. Bu nedenle ülkemizdeki üniversitelerde uzaktan doktora eğitimi verilmemektedir. Peki ülkemizde uzaktan tezli yüksek lisans yapılıyor da Doktora neden yapılmasın? Şeklinde bir soru insanın aklına geliyor hemen. Açıkçası bu mevzunun ülkelerin gelişmişlik düzeyiyle pek ilgili olduğunu düşünmüyorum. Bunun başlıca nedeni ülkemizdeki kamu kurumları içerisindeki bürokratik engellerin ve uzantıların fazla oluşundan kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

Uzaktan ön lisans, lisans, yüksek lisans eğitimi verebiliyorsanız doktora eğitimini çok daha rahat veriyor olmanız gerekli çünkü doktora eğitiminde kritik dönem tez dönemi ve tez dönemi 4 yıllık eğitimin neredeyse 3 yılını kapsıyor. İngiltere, İtalya, Almanya, Fransa, Avusturya, Ukrayna, Bulgaristan, Amerika ve bunun gibi birçok ülkede uzaktan doktora eğitimi verilmektedir. Bu ülkelerdeki üniversitelerin uzaktan doktora diplomasına sahip olan kişiler aynı ülkede akademik kariyer yapabiliyor ya da kendi işinde uzmanlaşabiliyorlar.

Öyle ki ülkemizde yabancı dil sınavında başarılı olmayan birçok insan da yurt dışında uzaktan doktora programlarına kayıt olarak ya da direk örgün olarak kayıt olarak hem yabancı dil sorununu aşıyor hem de o ülkede akademik kariyer yapabilecek bir doktora diplomasına sahip olabiliyor.

Ülkemizde Avrupa’daki ve Amerika’daki bazı üniversitelerin uzaktan doktora eğitimlerinin temsilciliklerini yapan kuruluşlar var. Temsil edilen üniversitelere YÖK denklik vermemesine rağmen özellikle profesyonel hayatta etiket yapmak ve işinde uzmanlaşmak isteyen kişiler başvuruyor ve fiyatları 6-7 bin dolardan başlıyor. Şu dipnotu da eklemeden geçmemekte fayda var. YÖK denklik vermiyor ancak üniversitelerin büyük bir çoğunu tanıyor ve bu üniversiteler UNESCO onaylı akredite olmuş kurumlar. Örneğin Liverpool Üniversitesi, Azteca Üniversitesi gibi.

Kim bilir belki yakın zamanda Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de uzaktan doktora programlarına YÖK tarafından denklik verilir ve beyin göçünü kamçılayan bürokratik yığınlar azalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.