Türk Hava Yolları Özelinde ‘Marka’

Marka, patent ya da telif hakkından çok daha öte bir şeydir. Markalar sonsuza kadar yaşayabilir ancak patent ve telif haklarının kısıtlı bir süresi vardır. Marka, tüketicilerin ürünlerle ve hizmetlerle ilgili olarak duydukları, izledikleri ve diğer tüm deneyimlerini kapsayan toplam marka algısıdır. Bu da işletmenin, markalarına yaptıkları ve yapacakları yatırımın uzun soluklu bir süreç olduğunu ortaya koymaktadır. Alıcılar üzerinde güveni ve garantiyi sunan bir marka iyi bir markadır. Kotler’e göre markanın içerdiği altı anlam bulunmaktadır:

Nitelik: Marka bir ürünün veya hizmetin niteliklerini simgeler. Örneğin Türk Hava Yolları bize prestijli, güvenilir, misafirperver gibi nitelikleri hatırlatır.

Yararlar: Markanın ürünlerinin veya hizmetlerinin sunmuş olduğu niteliklerinin uzantılarıdır. Örneğin; Türk Hava Yolları alıcının kendini ayrıcalıklı ve önemli bir şahıs gibi hissetmesini sağlar.

Değerler: Markanın kendisi hakkında öne çıkardığı değerlerdir. Türk Hava Yolları için saygınlık, güvenilirlik, keyiflilik gibi.

Kültür: Marka bir kültürü de temsil edebilir. Örneğin; Türk Hava Yolları küresel bir marka olmasına rağmen Türk kültürünü temsil etmektedir.

Kişilik: Marka aynı zamanda bir kişiliği yansıtmaktadır. Mesela Türk Hava Yolları misafirperver, keyifli bir kişiliği yansıtır.

Kullanıcı: Marka ürünün veya hizmetin kimler tarafından kullanıldığıyla ilgili fikir verebilir.

Bir markanın yukarıda bahsedilen anlamların hepsi olmasa da bir kaçını içermesi gerekmektedir. Yukarıda yer alan tanımlamalar da gösteriyor ki THY; müşteri odaklı, prestijli, güvenilir, vizyoner, keyifli ve küresel özelliklere sahip bir marka algısına sahiptir.

THY marka konumlandırmasını ise “Yerel kültüründen aldığı konukseverlik sıcaklığı, tüm müşteri temas noktalarında dinamizm ve yenilikçi yaklaşımlarla birleştiren marka hüviyeti ile ayrıcalıklı bir yolculuk deneyimi yaşatır” tanımlaması üzerine kurmuştur.

Şu sıralar kuruluşunun 85.yıl dönümünü kutlayan Türk Hava Yolları; 7 pilot, 8 makinist, 8 memur ve 1 telsizci olmak üzere toplam 24 personel ile başlayan bu yolculukta şu an Türkiye’nin küresel ölçekteki en önemli markaları arasında yer alıyor.

 

#85YıldırGökYüzünde

Yararlandığım Kaynaklar:

İzzet Bozkurt, İletişim Odaklı Pazarlama(4.Baskı), Mediacat Yayınları, İstanbul, 2014.

Uğur Batı, Marka Yönetimi Vazgeçme Çağında Yüksek Sadakat Markaları Yaratmak(1.Baskı), Alfa Yayınları, İstanbul, 2015.

A.Samet İnce, İşletmelerdeki Pazarlama Uygulamalarında Sosyal Medyanın Önemi ve Kampanya Örnekleri, İstanbul, 2017.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.