Transmedya Nedir?

İletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte bilginin hızlı tüketilmesi ivme kazanmış bu durum tüketici tercihlerinin dinamik bir yapıya bürünmesine sebep olmuştur. Bu durum köklü geçmişi olan markaları da zor durumda bırakmaya başlamıştır. Öyle ki artık günümüzde sadakatsizlik çağı yaşanmakta tüketiciler marka tercihlerinde bir markada ısrarcı olmamaya hatta her yeni deneyimde farklı bir marka deneme gayreti içerisine girmişlerdir.

Hem geleneksel hem de yeni medya araçları vasıtasıyla tüketiciler birçok markanın mesajına maruz kalıyor bunların çok az bir kısmı tüketicinin zihninde yer edinebiliyor. Durum böyle iken zorlu rekabet şartları altında markalar; pazarlama iletişimi stratejilerinde doğrudan hedef birey ile etkileşime geçerek organik mesajlar yoluyla onların zihinlerine yerleşmek gayreti içerisine girmişlerdir.

Bir marka duygusal olarak hedef bireye ne kadar yakınsa tercih edilme olasılığı o kadar fazladır. Hedef bireylerle duygusal bir bağ oluşturmanın birçok yöntemi vardır. Bu yöntemlerden biri olan transmedya hikaye anlatımı; Henry Jenkins’e göre birleşik ve eş güdümlü eğlence deneyimi oluşturmak amacıyla bir kurgu bütününü, hem geleneksel mecralarda hem de yeni medya mecralarında sistematik olarak dağıtmayı temsil eder. Bir başka deyişle bir hikayeyi birden çok farklı medya platformu arasında paylaştırarak bölme tekniğidir. Ancak unutulmamalıdır ki Transmedya’nın en önemli özelliği hedef bireyin hayatına dokunması, onları hikayenin bir parçası gibi hissettirmesi ve etkileşim kurulmasına olanak sağlamasıdır.

Tüketici kendisini hikayenin bir parçası gibi hissetmeye başlamasıyla hikayeyi sahiplenir tepeden aşağıya doğru gelen dev kar topu misali bu etki gittikçe büyür ve tüketici tarafından sahiplenilir. Transmedya uzun bir geçmişi olan; ilk örneklerini çizgi roman ve sinema sektöründe rastladığımız bir teknik olmakla birlikte, günümüzde yeni medya araçlarının ortaya çıkmasıyla kullanım alanı oldukça genişlemiş bir pazarlama iletişimi sistemidir.

Yurt dışında birçok örneği olmakla birlikte ülkemizde ilk örneklerinden birine 2013 yılında Medcezir dizisinde rastlarız.  Samsung o yıl piyasaya çıkardığı Galaxy Note 3 ve giyilebilir teknoloji Galaxy Gear için dizide organik ürün entegrasyonu yaptı. Kısa süre sonra ürünler dizi karakterlerinin hayatlarının birer parçası haline gelmiş teknolojik üründen ziyade birer moda aksesuarı olarak algılanmaya başlanmıştır.

Dizide modayı yakından takip eden Eylül için bir moda blogu açıldı ve dizi içerisinde bloga organik yönlendirmeler yapılarak site trafiği arttırıldı. İzleyici ile blog arasında etkileşimi sağlayan ilk kurgu ise Eylül’ün yılbaşında giyeceği kıyafetin izleyici tarafından seçilmesini sağlayacak bir anketin yayınlanması şeklinde oldu. Üç gün süren oylama sonucunda elli binin üzerindeki izleyiciden gelen oylar neticesinde Eylül’ün giyeceği kombinasyon belirlendi. Böylelikle izleyiciler diziye dolaylı olarak etki etmiş oldular. Aynı bölümde babası kombinini tamamladığı için Eylül’e hediye olarak Galaxy Gear hediye etti. Samsung’un #yılbaşıiçinengüzelhediye mesajı organik olarak tüketiciye ulaştırılmış oldu.

Günümüzde tüketicinin zihninde kalıcı bir yer edinmek ve duygusal bir bağ kurmak transmedya ve benzeri uzun soluklu pazarlama iletişimi stratejilerinden geçmektedir. Markaların sunduğu ürün ve hizmetlerin tüketiciler tarafından özümsenmesi günümüz sadakatsizlik çağında oldukça kritik bir öneme sahiptir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.