Stellar Lumens(XLM)

Bitcoin’in değeri şöhretinden daha hızlı arttığı bir dönemden geçerken küresel çapta başta dolar özelinde fiat(itibari) paraların hızla değer kaybetmesi şimdilik mikro ölçekte kripto paraların yeni birer ekonomik enstrüman olmasının yolunu tamamen açtı diyebiliriz.

Bitcoin biraz değer kaybetse de alım yapsam diyen çok insana rastladım bu dönemde ama ara düzeltmeler de olsa şu an 12.000$’a dayanmış durumda. 2018 yılının sonlarına doğru benim ön görüm en az 20.000$ seviyelerinde olacağı yönünde ancak sadece tek bir kripto paraya bel bağlamak da olası diğer fırsatları da tepmeye neden olabilir. Öyle ki geri planda ciddi iş modelleri olan bazı kripto paraların üzerinde durmak ve takip etmek yeni fırsatları yakalamaya yarayabilir. Bu fırsatı doğuracak potansiyelde olan Stellar Lumens nam-ı diğer XLM bu yazımın konusunu oluşturuyor.

Öncelikle fırsat oluşturacak bir coin seçerken öncelikle piyasa değerine, Bitcoin’den farklı bir iş modeline sahip olup olmadığına ve büyük ölçekli bir firmayla ya da marka değeri yüksek bir şirketle çalışıp çalışmadığına bakarak bu özelliklerden birine ya da birkaçına sahip olanları önem derecesine göre sıralayabilirsiniz. Bu açıdan ele aldığımızda Stellar Lumens’in gelecek vaat eden bir coin olduğunu düşünüyorum.

Kurucusu Jed McCaleb aslında daha önceden Ripple‘ın kurucularından bir tanesiydi ancak ekiple ters düşmesiyle birlikte oradan ayrılmak zorunda kaldı. Bu ayrılık aslında hiç hoş olmayan bir ayrılıktı öyle ki Jed’in kontrolünde bulunan Ripple’ların satışını engellemek için mahkemeye giden Ripple satışları günlük hacmin belli bir oranına ve takvime endeksledi. Sonuç olarak bu ayrılık neticesinde Jed yeni bir rekabete girişti ve kendi ürününü ortaya çıkardı. Ürünün adı Stellar Lumens’di. Lumen kelimesini mutlaka daha önce duymuşsunuzdur özellikle tasarruflu ampul alırken; ışık akışı anlamına geliyor.

Temelde Ripple ile aynı teknolojik zemine sahip görünse de Stellar Lumens daha az merkezi bir sisteme sahip yani daha fazla anonim. Ripple daha kurumsal bir yapıya sahipken Stellar daha çok halka açık bir vakıf yapısında. Amacı ise global finans sisteminin herkese açık ve düşük maliyetli bir yapıda sunulmasını sağlamak. VISA saniyede 56 bin işlem gerçekleştirme kapasitesine sahip olduğunu ve ortalama 1700 civarında işlem gerçekleştirdiğini açıkladı. Bitcoin ile karşılaştırıldığında bu oran oldukça iyi. Bu noktada Stellar’ın iddiası ise saniyede 100.000’den fazla işlem yapma kapasitesine sahip oldukları yönünde.

Teoride plan bankaların işlemleri tek bir kur üzerinden yani Lumen üzerinden yapıp piyasa yapıcılar tarafından yerel para birimlerine dönmeleri yönünde. Böylelikle çok sayıda kur ve işlem yerine tek bir kur ve işlem defteri ile çok kısa süre içerisinde çok düşük komisyonlara işlemler yapılıyor olacak. Hatta Stellar Filipinler’e para göndermenin ücretsiz ve birkaç saniye içerisinde olmasını sağlayan bir projeyi hayata geçirdi bile. Genel sistemi daha rahat anlamanıza yarayacak şu slayt gösterisine bakmanızı tavsiye ederim.

Stellar Lumens networku Bitcoin‘de bulunan madencilik özelliği yerine kendine has özelliği olan Stellar Consensus(Mutabakat) protokolünü kullanıyor. Bu protokolde serverların birbirleriyle olan iletişimi her 2-5 saniyede bir doğrulanıyor. Toplam Lumen sayısı 103,471,840,067 XLM ve sirkülasyonda olan Lumen sayısı ise 17,762,892,862 XLM. Stellar’ın elinde olmayan miktar ise 17,713,853,990 XLM. Ayrıca alışılmışın dışında yıllık %1 artış yani enflasyon söz konusu. %1’lik artış işlem ücretlerinin toplanması ve yeniden sirkülasyona dahil edilmesiyle oluşuyor. Bunların yanı sıra Stellar alışılagelen ICO(Coin Halka Arzı) platformu olarak da kullanılabiliyor. Her ne kadar akıllı kontratlar özelliği nedeniyle ICO’ların vazgeçilmezi durumunda olsa da Ethereum; daha basit ICO’lar için hantal kalabiliyor. Öyle ki Stellar’da işlem maliyetleri Ethereum’a göre çok daha düşük ve süreç çok daha verimli ilerliyor. Ayrıca yeni bir coin oluşturmak yerine Waves platformu gibi kendi dijital varlığınızı oluşturup borsalara entegre olmayı beklemeden kendi borsasında işlem görmeye başlayabiliyor ve ikincil piyasasını oluşturabiliyor.

Belli başlı özelliklerine değindiğim Stellar Lumens şu an IBM ile iş birliği içerisinde. Köklü şirket EM ödemeleri için blok zincirinde XLM’yi tercih ettiklerini açıkladı. Mutlaka pek çok teknik detay var ancak önemli özelliklerine baktığımızda Stellar Lumens yakın gelecekte değerlenecek bir platform olarak görünüyor. Bu yazıyı yazdığım esnada pazar değeri 1.638.454.566$ birim değeri ise 0.092240$. Güncel değerine ise hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

One thought on “Stellar Lumens(XLM)

  1. Geri bildirim: Çin'in Ethereum'u: Neo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.