Raspberry Pi Nedir ?

Raspi ile tanışıklığım yaklaşık 3-4 yıl öncesine dayanıyor. İlk tanıştığım versiyonu Raspberry Pi Model B idi. İlk hevesimi aldığım bordu sattıktan sonra geçtiğimiz ay son versiyon olan Raspberry Pi 3 Model B’ yi aldım. Son neslin bir önceki nesle göre en önemli artıları broadcom çip setine sahip 64 bitlik 4 çekirdekli bir işlemciye sahip olması ve dahili wifi ve bluetooth barındırması.

Peki Raspberry Pi nedir ne işe yarar ?

Raspberry Pi; İngiltere’deki Raspberry Pi vakfı tarafından geliştirilen, asıl amacı okullarda bilgisayar temelli eğitimi geliştirmek ve de çocuklara bilgisayarı öğretmek olan, kredi kartı büyüklüğünde, içine çeşitli Linux ve Android dağıtımları kurulabilen ARM mimarisine sahip fansız bir mini bilgisayardır.

20161003_183935

Nasıl çalışır ?

Bordun üzerinde herhangi bir ekrana bağlamak için hdmi çıkışı ve elektrik beslemesi için Micro Usb girişi bulunmakta aynı zamanda klavye, mouse bağlayabileceğiniz 4 adet Usb 2.0 girişi ve Ethernet Portu bulunmaktadır.

Bu kredi kartı büyüklüğündeki bordla neler yapılabilir ?

Vakfın temel amacı daha ilkokul çağındaki çocuklara kod yazma bilgisi kazandırmak. Bu doğrultuda programlama ve Linux’u öğrenebilirsiniz. Bunun için Raspberry Pi için hazırlanmış resmi dağıtımlar mevcut. Debian, Raspian gibi.

Programlama öğrenmek gibi bir niyetiniz yoksa 7/24 çalışır vaziyette sessiz bir download kutusu olarak kullanabilirsiniz ya da full hd çözünürlükte filmler izleyebileceğiniz veya müzik dinleyebileceğiniz medya merkezi haline getirebilirsiniz.

Raspberry Pi ile yapılacakların aslında bir sınırı yok. Öyle ki eskiden aterilerde oynadığımız oyunları bir emilatör yardımıyla oynayabilir, dropbox, google drive gibi web/bulut sunucusu olarak kullanabilirsiniz.

Resmi ve resmi olmayan birçok dağıtımla çalışabilen Raspberry Pi tamamen sizin tercihinize göre proje bazlı olarak da kullanılabilir. Resmi dağıtımlardan bazıları şunlar: Noobs, Raspian, Pidora, Raspbmc, OpenELEC, RiscOS, Arch Linux.

Peki yerli bir yazılım yok mu ? – Evet var.

Pardus ARM Raspberry Pi’ye uygun yerli bir işletim sistemi. Windows gibi masaüstüne sahip olan Linux tabanlı bu yerli yazılım sayesinde yanınızda taşıyabileceğiniz ufak bir bilgisayar daha edinebilirsiniz. Ayrıca bulut sunucu gibi kullanabileceğiniz versiyonları da mevcut. Yükleme ve kurulum ise oldukça basit.

Son olarak Raspberry Pi ‘yi kullanırken bazı zorlu işlerin üstesinden gelmek için Arda Kılıçdağı’nın yazmış olduğu Raspberry Pi isimli kitaptan faydalanıyorum. İlgililere duyurulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.