Python Nedir? Nereden Başlamalı?

Python Nedir? Nereden Başlamalı? Programlamaya yeni başlıyorsanız eğer Python doğru bir tercih olabilir. Çünkü öğrenilmesi kolay, yenilikçi ve güçlüdür. Ayrıca kendinizi geliştirebileceğiniz birçok topluluk ve Python için yazılan binlerce açık kaynak kodlu kütüphane bulunmaktadır. 

Tarihine baktığımızda ise 1991’de Guido Von Rossum tarafından geliştirilmeye başlanan Python yukarıda saymış olduğum özellikleri neticesinde en popüler programlama dillerinden birisi konumunda. 

Programlama dillerine olan merakım, HTML ve CSS geçmişimden dolayı yeni ne öğrenebilirim diye araştırırken Python’ı tercih ettim. Siber güvenlik, yapay zeka, makine öğrenimi, nesnelerin interneti, veri bilimi, web geliştirme, kriptografya, oyun tasarımı gibi birçok alanda kullanılan popüler bir dil olması tercihimi bu yönde kullanmamı sağladı. 

Eğitime başlarken özellikle Udemy çok işime yaradı. Burada Mustafa Murat Coşkun’un “Sıfırdan İleriye Python” eğitimini satın aldım ve oldukça aşama kaydettim. Eğitimin 3’te 2’sini geride bırakmış bulunuyorum. 

Belli bir noktaya ulaşmak için bu eğitim tek başına yeterli olabilir ancak ben kitaplardan da destek almak adına Atıl Samancıoğlu’nun “Python – Sıfırdan Uzmanlığa Programalama” ve Mustafa Başer’in Python kitaplarından da faydalandım. Anlatım ve anlaşılırlık olarak Atıl Hoca’nın kitabı biraz daha öne çıkıyor. Örnek bolluğu ve detaylarda ise Mustafa Başer’in kitabı da değerlendirilebilir. 

Online eğitim ve kitapların linkini hemen altta paylaşıyorum. Umarım bu yolculuğa yeni çıkacak sizlere fikir vermiş olurum. 

Selamlar.

Kitaplar:

https://www.dr.com.tr/Kitap/Python-Sifirdan-Uzmanliga-Programlama/Atil-Samancioglu/Egitim-Basvuru/Bilgisayar/urunno=0001886511001

https://www.dr.com.tr/Kitap/Python/Egitim-Basvuru/Bilgisayar/urunno=0000000397294

Eğitim:

https://www.udemy.com/course/sifirdan-ileri-seviyeye-python/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.