Pandemi Etkisinde Dijital İçerik Platformlarına Geçiş

Pandemi sürecinde evlerde geçirilen sürenin artmasıyla birlikte ABD’de dijital içerik tüketim oranları da hızla arttı. İlgili dönemde online video içeriklerinde geçirilen günlük süre eMarketer verilerine göre 1 saatin üzerine çıktı.

OTT video içerik platform üyelerinin tüketim alışkanlıklarını dönüştüren faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

İlgili dönemde evde geçirilen süre boyunca streaming platformlarında geçirilen süre arttı ve etkileşimi tetikledi. Özellikle Netflix gibi platformlar bu kriz durumunu fırsata çevirmeye başardı.

Yaşanan işsizlik ve özellikle Euro 2020 ve Tokyo Olimpiyatları gibi önemli spor organizasyonlarının ertelenmesi gibi durumlar da kablolu TV aboneliklerinin iptaline sebep olurken buradaki kullanıcıların dijitale yönelmesine neden oldu.

The Walt Disney CompanyNBCUniversal Media, LLC ve HBO gibi dev medya şirketleri bu alandaki yatırımlarını arttırırken; #AppleTV+ ve #Quibi, yeni orijinal içerik yayıncıları olarak alternatif izleyici kitleleri yaratmaya başladı. 

Sonuç itibariyle pandemi vesilesiyle halihazırda devam eden dijital dönüşümün hızı oldukça artarak geleneksel medya tüketim alışkanlıklarını dijital video içeriklerine ve platformlarına yönlendirdi.

Ülkemizde de bu değişim hızlanarak devam etmekte ve özellikle bu alanda faaliyet gösteren firmaların yöneticileri önümüzdeki süreçte bu alana hızla kanalize olmak ve yatırımlarını arttırmak için gerekli atılımları yapmaları oldukça önem kazandı. Özellikle Türk Telekom, Turkcell gibi iletişim ve teknoloji alanında faaliyet gösteren markaların bu pazarda yer alan ürünlerine yapacakları yatırım geleceklerini şekillendirmek adına kritik bir konumda yer alıyor.

Bununla birlikte yerli örnekler olarak bildiğimiz BluTV, PuhuTV gibi dijital içerik platformlarının önümüzdeki dönemde etkinliklerinin daha da artması ve pazara yeni markaların da girmesi hatta kamu tarafında da yeni oyuncuların bu pazarda yer alması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.