Native Reklamcılık Nedir?

Günümüzde gerçek manada marka olmak çok zorlu bir süreci beraberinde getirmektedir. Markalar için hedef bireylere ulaşmak artık bir zorunluluk haline gelmiş, bunu yaparken markaya yapılan yatırımları ve marka imajını tehlikeye atmadan strateji belirlemek günümüz rekabet koşullarında oldukça önemli bir hal almıştır. Her kullanıcının artık birer yayıncı olduğu günümüz iletişim çağında markaların potansiyel müşterileriyle kurduğu iletişim kritik bir öneme sahiptir.

Marka olarak Google Adwords, sosyal medya reklamcılığı ya da önemli mecralarda display reklamlar vasıtasıyla ve sık frekanslarla hedef kitlenize rahatlıkla ulaşabilir hatta satışlarınızı arttırabilirsiniz. Ancak bu dijital reklam stratejisiyle tüketicinin zihnindeki imajınızı ne kadar besleyebilirsiniz yani marka olarak geleceğe ne kadar yatırım yapabilirsiniz? En kritik soru bu aslında.

Tamda bu noktada potansiyel müşterilerinizin İnternet kullanım deneyimini olumsuz etkilemeyecek ve reklamınızı ya da vermek istediğiniz mesajı yayınlanan içeriğe ‘kamufle’ ederek yani içeriğin doğallığını bozmayacak şekilde verdiğinizde doğal davranmış, potansiyel müşterilerinizi ürkütmemiş olursunuz. İşte buna Native (Doğal) reklamcılık deniyor ve dünyada oldukça yaygın olarak markalar tarafından tercih ediliyor.

Native

Bu yeni nesil reklamcılık türü temelde markaların hedef bireylerle etkileşimde bulunmak ve markaya doğal yollarla karşılaşılmasını sağlamak için markanın kendi hikayesini eğlendirici ve eğitici bir nitelikle uygun içeriğe uyarlamasını kapsamaktadır. Bu reklam türünün öne çıkan en önemli özelliği reklamın hedef bireyle içerik arasına girmemesidir.

Doğal reklamcılığın çalışma mantığı ise farklı mecralardaki içerik modellerine göre yerleşimin yapılması ve bunun karşılığında yayıncı mecraya belirli bir ücret ödenmesini kapsamaktadır. Bu reklam türünün markalara sağladığı en önemli avantaj sık sık ziyaret edilen içeriğin hedef kitle tarafından kendi çevresiyle paylaştığı kullanıcılar ile doğal akışı bozmadan yan yana gelebilmesi.

Bu yeni nesil reklam çeşidi ülkemizde daha çok makale, liste, infografik, interaktif sayfalar, test, video prodüksiyonlar gibi farklı modellerde uygulanmaktadır.

Doğal reklamlar, verilmek istenen mesajı içeriğe kamufle ederek markayı hedef bireyle buluşturur.

Markaların hedef bireylere ulaşmasında ve marka imajına olumlu katkı yapmasında interaktif çalışmalara olanak sağlayan doğal reklamların popüler hale gelmesi ve tercih edilmesinde birçok neden bulunmaktadır.

Bunların en başında mesajın içeriğe kamufle olarak kullanıcıyı rahatsız etmemesi ve etkileşimi maksimize etmesidir. Display reklamcılığa kıyasla markanın müşteri zihnindeki kalıcılığına daha fazla katkı sağlaması ve doğrudan hedef bireye erişmesinden dolayı CTR oranları banner reklamlara göre çok daha yüksektir. VPN teknolojisinin yaygınlaşmasıyla display reklamların kullanıcılar tarafından engellenmesi (adblocker) doğal reklamların markalar açısından daha önemli hale gelmesini sağladı çünkü bu reklam türü adblockerdan etkilenmiyor. Markanın reklam kokmayan ve bilgilendirici içerikle hedef bireye ulaşması, kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyecek bir unsurun olmaması ve okunma sonrası yapılan ödeme prensibiyle çalışması markalar açısından oldukça önemli bir reklam modeli haline gelmesini sağlamıştır.

Hedef birey doğal reklamla karşılaştığında istekli bir şekilde tıklama yaptığı için marka ile ilgili düşünceleri daha olumlu olmakta ve markanın zihnindeki kalıcılığına olumlu katkı yapmaktadır. Okunma bazlı ödeme prensibiyle çalışan doğal reklam modelinde kullanıcı ilgili sayfada örneğin 30 saniyeden daha az kaldıysa marka ya da ajans tarafından mecraya ödeme yapılmamaktadır. Böylece sayfadan hemen çıkan ya da tam anlamıyla içeriği tüketmemiş kullanıcılar için değil içeriği tam anlamıyla tüketen doğrudan hedef kitleye ulaşmış içerik için ödeme yapılmaktadır.

Doğal reklamlar tamamen özgün içeriklere dayandığından dolayı arama motoru tarafından da üst sıralara taşınmakta ve mecraların sosyal medya hesaplarından paylaşılan içeriklerin takipçiler sayesinde daha çok kişiye ulaşmasıyla, markanın bu tür reklam kampanyasından elde edeceği verimi maksimize etmektedir. Mobil kullanım oranlarını da göz önünde bulundurursak doğal reklamların önümüzdeki süreçte markalar tarafından daha çok tercih edileceği aşikar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.