Markanın Sesi: Dijital Ortamlar

Günümüz zorlu rekabet ortamında markaların dijital ortamlarda yer alması bir gereklilik olmakla birlikte bu platformlarda hedef bireylerle etkileşime geçmek için nitelikli içerik üretmeleri ise gereklilikten ziyade zorunluluktur.

Dijital ortamlar markanın sesini etkin bir şekilde duyurması için bulunmaz bir fırsattır.

Müşterileriniz için hem uygun fiyatlı hem de performanslı bir ürün ya da hizmet sunuyor ayrıca farklı bir değer de buna eşlik ediyorsa bunu mutlaka duyurmanız; hali hazırda ürün ve hizmetlerinizi kullanmakta olan müşterilerinizin geri bildirimlerini ölçümlemek ve değerlendirmek için de mutlaka dijital ortamlarda var olmanız gerekmektedir.

Dünyanın önde gelen markaları da sık kullanım oranlarına göre Facebook, Instagram, Twitter, Youtube gibi sosyal medya platformlarını etkin bir şekilde kullanarak sürekli kendilerini hedef bireylerine hatırlatmaktadır.

Örnek olması açısından bir akü firmasını ele alalım. Akü deyince aklımıza kutu şeklinde iki kutup başı bulunan bir ürün aklımıza gelir. Tercih etme sebebimiz ise net belli değil çünkü teknik olarak aküler ile ilgili fazla bilgimiz yok. Akü tercihimizi etkileyen tek faktör ‘usta’. Akü markaları arasındaki rekabet ustalara bağlıysa piyasaya tutunmanız oldukça zor bir iş.

Bunu aşmak için İnci Akü akıllıca bir pazarlama stratejisi uyguluyor. Mesela İnci Akü’den bir ürün aldınız 7/24 yol yardım ekiplerinden arızanız için yardım isteyebiliyorsunuz sadece akü arızası olması şart değil. Bir yere çiçek mi göndermeniz gerekiyor onu da yapıyorlar. İşte tüm bunlar öz faydanın yanında ek yararlar. Bu denli zor bir piyasada bu tarz pazarlama stratejisiyle pazara tutunabilir akü deyince ilk gelen marka olabilirsiniz.

Peki ama bu ek faydaları hedef bireylere duyurup markaya nasıl yatırım yapmış olacaksınız? Günümüzde doğru stratejilerle markaya yatırım yapmanın en güzel yolu dijital platformlarda yer almak ve nitelikli içeriklerle hedef bireylere ulaşmaktan geçiyor. Tamda bu noktada öz faydanın yanında ek faydalarınızı da eğlendirici içeriklerle hedef bireylerinizi haberdar edebilir onlardan gelen tepkileri de ölçümleyebilirsiniz.

Sosyal Medya

GfK tarafından yapılan “Dijital Dünyanın Markaları” araştırmasına göre tüketicilerin %63’ü markalar hakkında bilgi almak için en çok kurumun web sayfasından yararlanmaktadır. Daha sonra sırasıyla markanın Facebook, Instagram, Youtube, Twitter sayfaları gelmektedir.

Hal böyle iken markalar, kurumsal web sayfalarını tüketicilerin aradıkları bilgiyi kolayca tüketebileceği şekilde dizayn etmeli ayrıca kurumun şeffaflığını destekleyecek bir blog sayfasıyla da tüketicilerden gelecek yorum, istek ve taleplerin değerlendirilmesini sağlamalıdırlar. Bununla birlikte sosyal medyada nitelikli içeriklerle hedef bireylerin zihnindeki marka payını geliştirmelidirler.

Kurumsal web sayfası içerikleri ve sosyal medya faaliyetlerinin yanı sıra markanın hedef bireylerin zihnindeki yerini sosyal medya reklamcılığı, native reklamcılık, adwords ile de ayrıca pekiştirebilmek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.