Markanın Dijital Sesine Dair

Müşterilerle olan iletişimde ürünlerinizin ambalajına kadar yaptığınız işin her bir unsuru marka kişiliğinize dayanmaktadır. Bu unsurlar müşterileriniz arasında ya haz ya da umursamazlığa yol açar.

E-posta kampanyaları, tele pazarlama ve klasik mecralardaki reklamlar vb. gibi rahatsız edici pazarlama yöntemleri yerini artık daha verimli olan ve dijital içeriğin oldukça önemli olduğu yeni medya ortamlarına bırakmaya başladı.

Günümüz dijital ortamları markanızın ardındaki kişiliğin müşterilerinizle ilişki kurmak gibi bir zorunluluğu da içerisinde barındırmaktadır. Bu iletişim ortamları aracılığıyla marka kişiliğinin müşterilerinize uygun bir biçimde sesleneceği bir tona sahip olması gerekmektedir. Bu çerçevede dikkat edilmesi gereken bazı hususlar markaların kendi kişiliklerini müşterilerine veya potansiyel müşterilerine kendilerini daha iyi ifade etmesi açısından kılavuz niteliğindedir.

Marka kişiliğinde bulunan özün yani orjinalliğinizin çevrimiçi içeriklerinizde ortaya çıkmasına izin verin. Okuyuculara ya da ziyaretçilere bir insan ya da bir bakış açısı hissiyatı verin.

Kiminle konuştuğunuzu iyi bilin. Hedef kitleyi tanımak içerik yaratma konusunda elinizi güçlendirecektir. Öyle ki alıcı kişilikleri içeriğinizi, özellikle de potansiyel müşterilerinizin kullandığı kelime ve cümleleri kullandığınızda onlara ulaşmanız çok daha kolay olacaktır. Peki alıcı kişiliklerin hangi kelimeleri ve cümleleri kullandıklarını nasıl anlarız ? Genel olarak konuşmadan önce dinleyerek bunu öğrenebilirsiniz ancak dijital ortamlarda durum biraz daha farklı. Şöyle ki onların okudukları blogları okuyabilir, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya araçlarındaki sohbetleri dinleyebilirsiniz ve en önemlisi insanların işinizle ilgili hangi kelimeleri aradıklarını Google AdWords, Wordtracker ve Keyword Discovery gibi çevrimiçi anahtar kelime arama programları vasıtasıyla öğrenebilirsiniz.

Dijital ortamlarda markanın bir duruşu olmalı. Markanın herhangi bir konuyla ilgili bir duruşu ya da tavrı iletmesi oldukça önemlidir. Okuyucularınıza nereden geldiğinizi ya da bir konuyla ilgili nasıl hissettiğinizi söyleyin.  Kısacası marka kişiliğine has bir şeyler söyleyin.

Dijitalde sesiniz sahici olmalıdır. Yani buna şeffaflık da diyebilirsiniz. Olay sizi, şirketinizi ve hedeflerinizi en iyi şekilde temsil eden, hedeflediğiniz grupla uyumlu olacak bir ses geliştirmek. Gerçekleştirilen sürekli iletişim hedef grubun sizin iletişim tarzınızı yönlendireceğini ve şekillendireceğini göreceksiniz.

Son olarak standart olanı sıradışına tercih edin. Cafcaflı kelimeler ve kendine özgü kelimeler geliştirmiş olan iş dünyasının ağır jargonundan uzak durun.

Yararlandığım Kaynaklar:

Dijital Çağda İçerik Yönetiminin Kuralları Ann Handley & C.C. Chapman

Marka Yönetimi Uğur Batı

1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.