İyi İçeriğin Temel Noktaları

İyi bir içerik paylaşır ya da insanların sorunlarına çözüm üretir; çığırtkanlık yapmaz. Öyle ki sürekli satış amaçlı mesajları kabul ettirmeye çalışan ya da başka bir deyişle işportacılar gibi mallarını bas bas bağırıp satmaya çalışan içerikler iyi içerikler değildir ve bu durum potansiyel müşteriler için antipati de oluşturacaktır. Artık ‘ne üretirsem onu satarım’ mantığından uzaklaşalı yarım asır oluyor ve dinamik bir yapıda olan müşteri istek ve ihtiyaçlarına yönelik ‘hedef birey’ odaklı pazarlama anlayışı günümüzde hakim pazarlama çabalarının odağını oluşturmuş durumda. Sosyal medyada içerik üretirken tüm bunları göz önünde bulundurup ‘çığırtkanlık’ yapmak yerine insanların sizi danışılacak güvenilir ve değerli bir bilgi kaynağı olarak konumlandırmasını sağlamak daha mantıklı bir adım olacaktır.

Bunu bir örnekle anlatmak gerekirse eğer Procter & Gamble’ın (P&G) yaklaşımını ele alabiliriz.  Markanın Prima ürünü pazarlama departmanı henüz yeni anne – baba olmuş insanların daha duyarlı oldukları konularda (bebek bezleri, tuvalet eğitimi, gece ve gündüz uykusu) Welcome to Parenthood adlı web tabanlı bir video dizisi başlattı. Bu video dizisi markanın web sayfasında ve facebook hesaplarından yayınlandı. Bu proje çocuk ürünleri de üreten ilaç firması Abbot’ın ortak sponsorluğunda gerçekleştirildi.

Örnekten de anlaşıldığı üzere P&G bebek bezlerinin çığırtkanlığını yapmak yerine daha sempatik ve iki yönlü simetrik iletişimi de destekleyen bir strateji kullanarak ebeveynlikle ilgili tavsiyeleri paylaşıyor ve anne – babalara yardımcı oluyor.

Peki iyi bir içerik fikrinde ya da hikâyesinde olması gereken özellikler nelerdir?

Gerçek: Ürününüzün insanların hayatlarına nasıl değer katacağını, sorunlarını nasıl çözeceğini ve gereksinimlerini nasıl karşılayacağı gibi soruları cevaplarken üretmiş olduklarınız gerçek insanları, gerçek durumları, samimi duyguları ve gerçekleri içermeli ve mümkün olduğunca bunu göstermeli.

İlgili: Bir içeriğin ana fikrini tek bir cümle ile ifade etmeye çalışın. İçeriğin ne hakkında olduğunu, amacını, kilit mesajını aktarmak ve okuyucuların ondan ne alacağına odaklanmamız oldukça önemli.

İnsani: İyi bir içeriğin insan unsuru olmalıdır çünkü okuyucularımız da bizim gibi insan. Onların rahat anlayacakları şekilde iletişim kurmak hikayeye daha olumlu bir tepki vermelerini sağlayacaktır.

Tutkulu: Yaptığınız işi ya da ürettiğiniz içeriği önemsemek zorundasınız. Eğer başta siz yazdığınız şeyi önemsemezseniz hedef kitleniz de önemsemeyecektir. Ürününüz ya da içeriğiniz konusunda müşterilerinizin hikayenizi kişiselleştirerek paylaşmasını teşvik edin. Unutmayın tutku bulaşıcıdır.

Orijinal: İçeriğiniz yeni ve taze bir bakış açısı sunmalıdır. Bunun nesi yeni? Neden önemli? sorularına cevap veren bir içerik diğerlerinden farklılaşacaktır. Klişe bir gazetecilik örneğinden gidersek eğer “Bir köpek bir adamı ısırdığında bu haber değildir, zira bu çok sık olur; ama bir adam bir köpeği ısırdığında işte bu haberdir.”

Şaşırtıcı: Genellikle iyi hikayelerde beklenmedik bir unsur vardır, merak uyandırır ve okuyucuyu şaşırtır. İçeriği oluşturan hikayenin şaşırtıcı bir takım yönleri olması müşterilerinizin ilgisini daha da çekecektir.

Bu temel unsurların hepsine ya da çoğuna sahip olan içerikler, hedef kitlenizin ilgisini çekecek ve onlara daha çok temel ve duygusal bir düzeyde hitap edecektir.

 

Yararlanılan Kaynaklar: Dijital Çağda İçerik Yönetiminin Kuralları, Ann Handley & C.C. Chapman. 

1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.