Indekslemede Öncelik Artık Mobilin!

Geçtiğimiz ay Google artık arama motorunda öncelikli olarak mobili indeksleyeceğini duyurdu. Bu şu anlama geliyor: Artık masaüstü cihazlar Google için slave konumunda yani ikincil. Peki Google’ı bunu yapmaya iten etkenler neler? Bunlara kısaca bir değinelim.

İlk kez dünyada mobil kullanım oranı masaüstü bilgisayar kullanım oranını geride bıraktı ve bu bir süredir böyle devam ediyordu. Özellikle kendi ülkemiz gibi genç nüfusun yoğunlukta olduğu ülkelerde mobil kullanım seviyesi çoktan masaüstü kullanımını geçmişti. İletişim teknolojilerindeki hızlı gelişim ve özellikle 3G ve ardından ülkemizde de kullanıma açılan 4G bağlantı desteği mobilde birçok farklı uygulama ve hizmet kulanımının önünü açmasıyla tercih edilmesindeki en büyük etkenlerden oldu. Akıllı telefonların cazibesi vs. bunlara hiç değinmiyorum bile.

Somut verilerle de değerlendirmek adına ülkemizdeki mobil kullanıcı araştırmalarına bakmak Google’ın neden böyle bir tercih yaptığını anlamamızda bize daha net katkı sağlayacaktır:

Deloitte tarafından yapılan Global Mobil Kullanıcı Anketine göre ülkemizde kullanıcılar günde 70 kez akıllı telefonuna bakıyor yani 15 dakikada bir. Bununla birlikte her on kişiden dokuzu sabah uyanır uyanmaz yüzünü yıkamak yerine akıllı telefonuna bakıyor. Bu kesimin büyük çoğunluğu toplu taşıma sırasında ve TV izlerken de akıllı telefonlarını kullanmayı tercih ediyor.  Ayrıca mobili tercih edenler daha çok fotoğraf çekmek ve sosyal medya hesaplarını kontrol etmek için akıllı telefonlarını kullanmaktadırlar.

Tüik verilerine göre ülkemizde on hanenin sekizinde internet erişimi var ve bu hanelerin %96,9’unda akıllı telefon ve cep telefonu bulunmakta. İnternet kullanım amaçlarına bakıldığında ilk sırada sosyal medya kullanımı gelirken ardından video izleme ve haber, gazete, dergi okuma takip ediyor.

Tüm bu veriler gösteriyor ki Google bir karar vermemiş dijital sirkülasyon ve dönüşüm içerisinde dinamik reaksiyon göstererek mobili master konuma getirmiştir.

Peki bu durumdan günümüz markalarının çıkarması gereken ödev nedir? Gayet net ‘responsive’ olmak.

Kurum olarak dijitalde hiçbir şey yapamıyorsanız en azından responsive olun.

Bugün bir tüketici alışveriş yapmadan önce alacağı ürün ya da hizmet hakkında internette araştırma yapıyor belirlediği seçenekler arasından bilgiyi en iyi şekilde tüketebildiği ve ihtiyacını karşıladığı markadan alışverişini yapıyor. Durum böyle iken dijitalde kurumunuzun ya da markanızın web sitesi ve diğer unsurlarının mobile de uyumlu olması bir zorunluluk haline gelmektedir. Bu uyumluluğa dijitalde ‘responsive olmak’ deniyor.

Markanız dijital platformlarda mobile uyumlu ise mobil kullanıcıları yakalamanız onları kendinizi gösterebilmek açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu bağlamda Google’ın indekslemede artık mobile öncelik vermesi günümüz işletme ve markalarının mobile yapması gereken yatırımları da arttırması gerektiği anlamına geliyor.

Web sayfanızın mobil uyumluluğunu test etmek ve uyumluysa sayfanızı optimize etmek için işe buradan başlayabilirsiniz. (:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.