Google’ın Yeni Projesi: Project Sunroof

Güneş enerjisiyle alternatif ısınma ve elektrik üretme çözümlerini hemen hemen hepimiz duymuşuzdur. Hatta güneş enerjisiyle çalışan trafik lambaları, otobüs durakları, hesap makineleri, kol saatleri vs. bu listeyi daha da uzatabiliriz.

Fosil temelli yakıtların yaydığı sera gazlarının artış göstermesi ve buna bağlı olarak hava kirliliğinin aşırı artmasının da etkisiyle Google geçtiğimiz günlerde yeni bir projesini daha duyurdu: Project Sunroof. 

Projenin temel amacı; Google Maps üzerinden üç boyutlu modelleme ile evinizin ya da iş yerinizin çatısına gün içerisinde ne kadar güneş ışığı düştüğünü hesaplayarak güneş paneli vasıtasıyla bir yılda elde edeceğiniz enerji tasarrufu miktarını ölçmektedir. Hatta detaya inerek hangi cins bulutların bölgede bulunduğunu ve yıllık sıcaklık değerlerinin de analizini yapabiliyor.

Proje henüz test aşamasında ve belirlenen pilot bölgelerde kullanıma açıldı. Bunlar: Boston, San Francisco ve Fresno. Yakın zamanda tüm dünyaya yayılması bekleniyor.

Güneş panellerinden gelen ücretsiz enerji elektrik faturasını oldukça düşürebilir hatta bulunduğunuz konumun yapısına göre ücretsiz hale getirebilirsiniz. Ayrıca fazlasını paylaşabilir ya da satabilirsiniz.

Eğer Project Sunroof sizin güneş enerjisi paneli taktırmanızın faydalı olacağı doğrultusunda bir rapor verirse size en yakın paneli alabileceğiniz yeri göstermek konusunda da yardımcı olabiliyor.

Yılda ne kadar kullanılabilir güneş enerjisine sahip olduğunu çatınızın boyutuna göre hesaplayıp sunan Project Sunroof yakın zamanda tüm dünyada popüler olarak kullanılan bir hizmet haline gelecek gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.