Google Tıkla ve Mesaj Gönder Reklamları

Google geçtiğimiz yılın son aylarında arama motoru indekslemelerinde önceliği artık mobil cihazlara vereceğini duyurmuştu. Bu gelişmenin yaşanmasındaki neden hiç şüphesiz son yıllarda artan yoğun mobil kullanımının masaüstü bilgisayar kullanım oranını geçmesi oldu.

Mobil cihazların slave konumdan master konuma geçmesiyle birlikte Google’ın birçok ürünü de dönüşüm içerisine girmeye başladı ve AdWords ayağında ufak ama etkili bir takım yenilikler yapılmaya başlandı.

Google AdWords kullanan ya da bu alanda bir ajansta müşterilerine hizmet veren SEM(Search Engine Marketing) uzmanları iyi bilirler ki Google arama ağı reklamlarında kullanılan uzantılar ilgili aramalarda tıklanma oranının artmasını sağlayan aynı zamanda kalite puanını da olumlu yönde etkileyen önemli AdWords araçlarıdır. Bu uzantılara bir yenisi daha geçtiğimiz aylarda eklendi: Tıkla ve Mesaj Gönder.

Benim gibi Google AdWords sınavlarına çalışmak ya da bilgi tazeleme amaçlı Google sınav dokümanlarına göz atıyorsanız eğer şu söz ilginizi mutlaka çekmiştir: “Kâr edecek şirketler ve markalar, müşterilere en etkili şekilde hitap eden ve mikro anlarının ihtiyaçlarını karşılayabilenlerdir”. Aslında bu söz birçok şey hakkında ipucu veriyor bizlere. Öyle ki kendimizden yola çıkarsak ‘anlık’ olarak aklımıza gelen bir ürün ya da hizmetle ilgili ilk yaptığımız eylem mobil cihazlarımıza sarılıp bilgiyi hemen tüketmek oluyor. İşte tam da bu anlarda potansiyel müşterilere ulaşmak için yapmış olduğunuz AdWords çalışmasında tıkla ve mesaj gönder uzantısıyla [call-to-action] yani eylem çağrısı oluşturarak potansiyel müşterinizin size SMS atmasını sağlayabilir ona özel SMS ile cevap verebilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre tüketicilerin %65’i mesajlaşmayı sadece sosyal medyada değil aynı zamanda bir kurum ya da marka hakkında bilgi almak, randevu almak vb. için de kullandıkları tespit edilmiş. Bu araştırma gösteriyor ki insanlar yüz yüze iletişim öncesinde mesajlaşarak bir ön hazırlık gerçekleştiriyor.

Mobilin öncelikli hale gelmesiyle potansiyel müşterilerin anlık bilgi gereksinimlerine tam zamanında cevap vererek onları kendi müşteriniz haline getirmek günümüz rekabet koşullarında oldukça önemli bir hal aldı. Bunu gerçekleştirmek için arama motoru reklamcılığı, sosyal medya reklamcılığı hem küçük ve orta ölçekli hem de büyük ölçekli firmaların mutlaka yatırım yapması gereken alanların başında geliyor.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için Google Blog yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.