Dünya Mobil Ortama Taşındı. Şimdi Sıra İşletmenizde.

Google arama motoru tarafından indeksleme önceliğinin mobil uyumlu sitelere verilmesi artık masaüstü cihazlar gibi yerleşik cihazların önem derecesi bakımından ikinci plana itildiğinin net bir göstergesi oldu. 

Dünya genelinde internet alt yapılarının hızla gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla beraber akıllı telefon kullanım oranlarının artması ve artık her işimizi mobil cihazlar üzerinden hallettiğimizi kabul edersek mobil uyumlu web sayfalarının önemi daha da artmış durumda.

Pew araştırma merkezinin Şubat 2016’da açıkladığı bir araştırmanın sonucuna göre akıllı telefona sahip olma oranının yüksek olduğu ülkeler arasında % 88 ile Güney Kore, % 77 ile Avustralya, % 74 ile İsrail, % 72 ile Amerika ve % 71 ile İspanya başı çekmektedir. Türkiye % 59 ile dünyada akıllı telefona sahip olma durumunda 12. sırada yer almaktadır. Araştırmayla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz burayı ziyaret edebilirsiniz.

Yaşanan tüm bu küresel çaptaki gelişmeler elbette ki ülkemizdeki ve dünyadaki tüm işletmeleri de yakından ilgilendirmektedir. Öyle ki hem ürün ve hizmet olarak hem de marka imajınız olarak hedef bireylerinize iletmek istediğiniz mesajlar da artık mobil uyumlu olmak zorunda.

Potansiyel müşterilerinizin tam manasıyla müşteriniz olmasını sağlamak için ilk yapmanız gereken temel unsur küçük akıllı telefon ekranlarına uygun hale getirilmiş yani başka bir deyişle responsive olan ve kullanıcıların sitenizde alışveriş yapmasını veya başka bir işlemi gerçekleştirmesini kolaylaştıran kısacası kullanıcı deneyimini üst seviyeye çıkaran bir mobil web sitesi oluşturmanız gerekmektedir. Oluşturduğunuz mobil web sitesi müşteri sayınızın en üst düzeye çıkmasına yardımcı olacaktır.

Mobil sitenizi tasarlarken uygulaması zor olmayan fakat dikkat edilmesi gereken bazı önemli unsurlar var. Bunlardan ilki mobil siteniz kullanıcı tarafından kolay gezilebilir şekilde tasarlanmış olmalıdır. Diğer unsur ise sunduğunuz ayrıcalıkları vurgulayabilecek dizayna sahip olmalıdır.  Bir diğer önemli unsur ise sayfanız hızlı yüklenmelidir. Bu unsurlar mobil sitenizin hedef kitlenize mükemmel bir deneyim sunmasını ve sitenizdeki içeriği daha rahat tüketebilmesini sağlar.

Müşterilerinizin mobil sayfanızda tatmin edici bilgilere erişebilmesini sağlayın ve yapmış oldukları alışverişi masaüstü bir bilgisayarda sonlandırabilecek şekilde dizayn edin. Mutlaka iletişim sayfanıza doğrudan firmanızı arayabilecekleri bir arama butonu yerleştirin. Bu buton kullanıcının telefon numaranızı ezberleme zorunluluğunu ortadan kaldırır ve kullanım deneyimini üst seviyeye çıkarır.

İletişim formu vb. gibi formları çok sade ve basit bir şekilde hazırlayın. Basit bir dizayna sahip formlar tek elle bile rahatça kullanılabilir olmalıdır.

Mutlaka ve mutlaka her sayfada kullanıcının ana sayfaya tekrar ulaşabileceği bir bağlantı verin. Tüm bu ince noktalar potansiyel müşterilerinizin tam olarak bir müşteri haline gelmesini sağlamada önemli bir rol oynayacaktır.

1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.