Dijital Pazarlamada Temel Süreçler

Herkesin birer medya haline geldiği günümüz iletişim çağında markalar, işletmeler ve dijital pazarlama enstrümanlarıyla muhatap olmak zorunda olan tüm kurumlar hedef bireylerini dinlemek zorundadırlar. Çünkü temelde iletişimin temel noktasının dinlemek olduğunu bilmeyen kişiler ya da kuruluşlar karşısındakinin istek ve ihtiyaçlarına cevap veremez bu da uzun soluklu iletişime açılan yolların tıkanmasına neden olur.

Markaların potansiyel müşterilerinin ihtiyaç anlarını yakalamaları ve o anlarda ihtiyaca cevap verebilecek niteliğe kavuşabilmeleri için sosyal medyada ve diğer dijital ortamlarda etkin bir dinleme gerçekleştirmeleri ve geri bildirimleri iyi değerlendirmeleri gerekmektedir. Dijital pazarlamanın temel dinamiğinde yatan olgu aslında dinlemekten geçmektedir ve daha sonra diğer safhalar tamamlanarak bu süreç olumlu ya da olumsuz şekilde tamamlanmaktadır. Peki bu süreci ele aldığımızda neler uygulanması gerektiği konusunda biraz detaylandırma yapalım.

i. Dinleme

En başta da üzerinde durduğumuz gibi bu aşamada dijital medya pazarlamacıları, müşterilerin görüş ve düşüncelerini, aralarında paylaştıkları bilgileri ve deneyimleri saptar. Bu saptamalar, müşterilere nasıl bağlantı kurulabileceği, hangi değer sunumlarıyla iletişim kurulması gerektiği konularında yararlı bilgiler sunar. Dinleme, tatmin olmanın, marka hatırlamalarının, marka bağlılığının, ürün fikirlerinin, ürün geliştirmelerinin, demografilerin, takip aktivitelerinin ve pazar fırsatlarının iç yüzünü ortaya çıkarır.

ii. Ölçme

Bu aşama yapılan dijital faaliyetlerin etkilerinin saptanmasıyla ilgili çalışmalardır. Yani hedef kitleye yönelik gönderilen mesajların karşılığında alınan geri bildirimin ölçümlenmesidir. Teknoloji, günümüzde bu iletişimi sayısal ölçülerle değerleme olanağı sağlamıştır. Tıklanma oranı, trafik, siteyi ziyaret eden sayısı, sayfa görüntülenme uzunluğu gibi ölçüler kullanılabilmektedir. Tüm bu veriler ve geri bildirimler bir değerlendirme sürecinden geçmekte ve marka ve kurum lehine çevrilerek kullanılmaktadır. Günümüzde klasik display reklamcılık, AdWords reklamcılığı ve sosyal medya reklamcılığında yapılan yayınların verileri günlük, haftalık ve aylık olarak rahatça ölçümlenebilmektedir.

iii. Bağlanma

Müşterilerle diyalog kurma ilişkiler kurarak geliştirme aşamasıdır. Ölçümlerden yararlanarak hedef müşterilerini belirleyen işletmeler, sosyal medyada onlarla bire bir iletişim kurarak bu süreci her iki tarafın yararına geliştirebilmektedir. Etkin bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmak için önceden belirlenmesi gereken bir takım unsurlar vardır. Bunlar: Hedef kitleyi belirlemek, şeffaf olmak, insanların bağlantı kurmasını teşvik etmek, kolay bulunabilir olmak, denemeler yapmak ve bu sürece katılmak. Sadık müşteri kazanmanın artık çok zorlaştığı pazar şartlarında bu unsurlara gereken önemi göstermek gerekmektedir. Bu bağlamda sosyal ağlarda ve diğer dijital platformlarda kurulan etkili ve uzun soluklu iletişim sayesinde kurumlar pazarlama stratejilerini aldıkları geri bildirimlerle daha rahat şekillendirebilecek hem de sosyal ağlar üzerinde yapılan faaliyetleri ölçümleyip somut verilere dönüştürerek sadık müşteri sayısının artması yönünde gereken adımları atmış olacaklardır.

 

Yararlandığım Kaynaklar:

Yükselen, Cemal. Pazarlama İlkeler Yönetim Örnek Olaylar(11.Baskı), Detay Yayıncılık, Ankara, 2014.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.