Dijital Pazarlamada Kitle 2.0

Rekabetin günden güne artarak yoğun yaşandığı günümüz pazar şartlarında işletmeler genel kitlesel pazarlamadan veri odaklı spesifik pazarlamaya odaklanmalıdırlar.

Bugün pazara yeni giren ve hatta köklü markalar da dahil olmak üzere birçok marka farkındalık odaklı iletişimler gerçekleştiriyor ancak bu durum kısa vadede satış arttırmayı uzun vadede ise markanın zihinlerdeki imajına olumlu katkı sağlamak noktasında tek başına yeterli kalmamaktadır.  Elbette ki farkındalık odaklı genel kitlesel iletişimlere de ihtiyaç vardır ancak artık daha çok markanın doğrudan kendi kitlesine ulaşabileceği iletişimler zorlu rekabet ortamında çok daha değerli hale gelmiştir. 

BCG ve Google’ın yapmış olduğu bir araştırmaya göre dijital pazarlama stratejilerini veri odaklı hale dönüştüren işletmeler %20’ye kadar gelir artışı ve %30’a kadar maliyet tasarrufu sağlayabiliyor. Ancak ne var ki pazardaki markaların ancak %2’si veri odaklı bir strateji izliyorlar. 

Bugün dijital ortamlar devasa bir evrene sahip olmakla birlikte bu evrende birbirinden farklı tipte binlerce kullanıcı kümesi bulunuyor. Her birinin ilgi alanı, düşünceleri ve etki alanları değişkenlik göstermekle birlikte zaman içerisinde dönüşmektedir.  Hem markanızla ilgili kitleye ulaşmak hem de ulaşmış olduğunuz doğru kitlenin satın alma süreçlerinde onlara benzersiz bir deneyim sunmak markayı büyütmek noktasında avantaj sağlayacaktır.

Hem küçük ve orta ölçekli işletmeler hem de büyük işletmelerin zorlu pazar şartlarında uzun vadede rakiplerinden ayrışmasını sağlayacak bir unsur olan veri odaklı pazarlama satın alma süreçlerinin tüm adımlarında veriye dayanarak ilgili tüketiciye en etkin şekilde ulaşmayı kapsamaktadır. 

Klasik medya satın alımları artık yerini yapay zeka destekli otonom cihazlara bırakmaya başladı. Ülkemizde programatik alt yapıların yaygınlaşması Avrupa ve Amerika’ya göre yavaş olsa da potansiyelimiz oldukça büyük ve her geçen gün küçük ve orta ölçekli firmalar da dahil olmak üzere birçok reklamveren bir DSP üzerinden dijital medya satın alımı yapmaktadırlar. Hatta DMP(Data Management Platform) alt yapılarını da kendi alt yapılarına entegre ederek veri odaklı dijital pazarlama faaliyetlerinde bulunmaktadırlar. Bir örnek üzerinden gidersek daha net anlaşılabilir: Audi’si olmayan, üst gelir grubunda bulunan ve Audi’ye ilgisi bulunan bir profil düşünün. İşte bunu bir DMP alt yapısı ile yönetebilir ve DSP(Demand Side Platform) üzerinden sadece size uygun kitleye ulaşabilir sadece bununla sınırlı kalmayıp uzun vadede kendi CRM verinizi oluşturup yönetebilirsiniz. Bu tür verileri markanızın imajını besleyecek birçok  iletişim kampanyasında da kullanabileceğinizi düşünürsek klasik pazarlama anlayışı ile devam eden rakiplerinizin önüne geçmek noktasında avantaj kazanacaksınız demektir. 

Müşterilerinizi ve potansiyel müşterilerinizi en iyi şekilde dinleyip onların ilgi alanları ve taleplerine göre pazarlama mesajları içeren reklamlarla hedefe ulaşabilirsiniz. Bu bağlamda özelleştirilmiş pazarlama çerçevesinde elinizdeki verileri segmentlere ayırarak her satın alma yolculuğunu anlamlandırıp bunlara göre yeni stratejiler belirleyebilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki farklı müşteri grupları için yapılan tüm faaliyetlerde bütüncül bir görünümde olmak gerekmektedir. 

Toplumlar birçok etkene bağlı olarak sürekli olarak dönüşmekte ve pazarlama da aynı paralelde dönüşmektedir. Bu bağlamda dijital pazarlama enstrümanlarının nasıl çalıştığını bilmek ve stratejileri veriye dayalı nokta atışı oluşturarak zihinlerde marka kalıcılığı yaratmak işletmeler için kaçınılmaz bir hale gelmiştir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.