Dijital: Önemli Bir Marka ve İlişki Geliştirme Aracı

İnternet siteleri, bloglar, sosyal medya, internet videoları, oyunlar, akıllı telefonlar vb. birçok alanla ilgili dijital olanaklar, başta hedef kitleye ulaşmada, marka geliştirmede ve çığır açan marka programları yaratmak isteyen kuruluşlar için bir zorunluluk haline gelmiştir. Dijital ortam, markalar ve marka geliştirmek için kurumlar ve işletmeler için etkili bir güçtür çünkü dijital ortamlar:

Katılım Sağlar: Dijital ortamlar, özellikle de sosyal medya ağları yorum yapmayı ve tavsiyelerde bulunmayı ayrıca deneyimleri paylaşmayı teşvik eder. Katılımcı bir hedef kitle reklamla karşılaşan pasif hedef kitleye göre dinlemeye, öğrenmeye, inanmaya ve davranış değiştirmeye daha yatkındır.

İçeriğin Zengin ve Derin Olmasını Sağlar: Sosyal medya içerik bakımından sınırsız bir ortamdır. Bir internet sitesi devasa boyutlarda veri içerebilir ve dört dakikalık bir video konuyu derinlemesine anlatabilir.

Hedef Gözetir: Dijital yaklaşımların çoğu bireysel düzeyde hedefler bile gözetebilir. Örneğin bir kullanıcı kendi istek ve ihtiyacına yönelik hareket edeceğinden bir web sitesindeki deneyimi kendine göre uyarlayabilir.

Güven Verir: Ücretli medya ya da basın reklamlarıyla karşılaştırıldığında dijital ortamlar daha fazla güven verir. Öyle ki bir tüketicinin deneyimlemiş olduğu bir ürün hakkındaki görüşleri diğer kullanıcılar tarafından okunacak ve olumlu ya da olumsuz olarak değerlendirilecektir.

Dijital ortamlar yukarıda bahsedilen özellikleri bir araya getirir ve hem marka geliştirmede hem de hedef kitleye ulaşmada önemli bir rol oynar.

Kaynak:

İnce, Abdulsamet. İşletmelerdeki Pazarlama Uygulamalarında Sosyal Medyanın Önemi ve Kampanya Örnekleri, Yayımlanmamış Yüksek Lisans Tezi, 2017.

Aaker, David. Markalama, Mediacat Yayınları, 2015.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.