Dijital Medyaya Bir Not: Trolller

Günümüz dijital ortamlar hayatımızdaki bütünselliği oluşturan en önemli parçalardan biri haline gelmiş durumda. İnsanlar büyük gruplar halinde yaşamaya başlamasından bu yana sürekli bir ‘dönüşüm’ içerisinde gelişmeye devam etmiştir. Her yeni bir dönüşümün yaşanması kritik kütleye ulaşmayla doğru orantılıdır.

Teknolojide, bilimde, sanatta, edebiyatta ve birçok alanda toplumlar yüzyıllar boyunca nasıl bir dönüşüm yaşadıysa kullanılan diller de bu saymış olduğum alanlardan etkilenerek dönüşüme uğramaktadırlar. Öyle ki günümüz dijital ortamlarda özellikle sosyal medyada ‘troll’ kelimesini sıkça duymuşsunuzdur. Troll kelimesinin ‘dönüşmeden’ önceki anlamını birçok kişi bilmez hatta günümüzdeki anlamını da eski jenerasyondan çok bilen olduğunu sanmıyorum.

Troll kelimesinin gerçek anlamı, günümüz dijital ortamlardaki anlamı ve sosyal medyada ‘troll’ olarak adlandırılan kişilere karşı nasıl bir tavır takınmamız gerektiği hususunda bir şeyler yazmanın bu alana ilgi gösteren kişilere fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Orijinal anlamıyla troll İskandinav edebiyatında çocuk masallarında kullanılan dev ya da cüce mağara canavarlarına verilen bir isimdi. Modern çocuk masallarında ise köprü altında yaşayan sinirli yaratıklar için kullanılıyordu. Artık günümüz çocuk romanlarında bunlara rastlamak imkansız çünkü ‘dönüştüler’. Günümüzün trollleri artık çevrimiçinde olay çıkardıklarında yersiz bir başarı duygusu yaşayan insanları temsil ediyor.

Urbandictionary.com günümüz trolllerini “azami karmaşa ve tartışma yaratma niyetiyle bir haber grubuna ya da dijital topluluğa kasten kışkırtıcı bir mesaj gönderen kişi” olarak tanımlıyor.

Peki kişiler ya da kurumlar dijital ortamlarda trolllere karşı ne yapmalı?

Trollleri tespit etmek oldukça kolaydır. Çünkü tartışmadan ziyade insanların kendilerine odaklanmaları umuduyla konuyla alakasız şeyler söylerler. Yapılacak şey: Trollleri asla beslemeyin! Her ne kadar zor olsa da onlara tepki vermeyin; fark edildiklerini onlara hiçbir şekilde hissettirmeyin. Fark edildiklerini anladıklarında ateşi daha da harlayacaklardır. Özellikle markalar uzun ve zorlu bir süreçle elde ettikleri marka imajını yanlış hamlelerle istemeden trollleri besleyerek birkaç saat içinde yerle bir edebilirler. Bunu önlemenin ilk ve en önemli koşulu onları yok sayın, saygı ve terbiye sınırlarını aşanları doğrudan engelleyin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.