İçeriğin Şirketler Açısından Önemi

Günümüz pazarlama anlayışında şirketler daha fazla ‘nitelikli içerik’ üreterek etkili olmak zorunda. Çünkü çevrimiçinde ne kadar kendinizden ve ürünlerinizden bahsederseniz potansiyel müşterilerinizin gerçek müşterilere dönüşme olasılığını o kadar arttırırsınız. Peki şirketleri bu zorunluluğa iten unsurlar neler ?

Bunların ilki çeşitli reklam kanalları yoluyla sürekli mesaj yağmuruna tutulan müşterilerin sizin mesajınızı o kargaşada gereği gibi algılayamaması ve bununla birlikte bu mesajların sürekli tekrar edilmesi ve rahatsız edici boyuta ulaşması artık bu tip pazarlama nosyonlarının yeterli olmadığını göstermektedir. Günümüzde sadece kitle iletişim araçları ile yapılan pazarlama iletişimi çalışmaları markalara hak ettiği değeri sağlamıyor. Çünkü ‘şeffaf’ bir iletişim yöntemi değil.

Bir diğer unsur ise müşterilerin davranış ve beklentileri kitle iletişim araçlarıyla reklam yapmanın ötesinde büyük bir dönüşüme uğradı. Öyle ki bir yurt dışında gerçekleşecek bir iş seyahatinde kullanmak üzere taşınması kolay ve hafif ultrabook satın alacağımızı düşünelim. Öncelikle ne yaparız ? Tabi ki kriterlerimizi belirleriz ve bu doğrultuda İnternet’te elemeler ve karşılaştırmalar yaparak belirlemiş olduğumuz 2-3 seçenek arasından tercihimizi yaparız. Son seçenekleri değerlendirirken de bu ürünü daha önce kullanmış kişilerin yorumlarından, blogda paylaşılan inceleme yazılarını okur hatta ‘box opening’ videolarını inceler ve nihayetinde kararımızı verir ve satın alma işlemini gerçekleştiririz.  Günümüzde artık potansiyel müşteriler bir ürün ya da hizmet hakkında bilgi edinmek için çevrimiçine başvuruyorlar.

Günümüzde artık herkes bir yayıncı konumunda. İletişim teknolojilerindeki hızlı gelişim ve buna paralel olarak ulusların İnternet alt yapıları ve uydularındaki gelişimle beraber her yerden çevrimiçi olabilen bireyleri meydana getirmiştir. Bloglar, Sosyal Medya, Podcast’ler, Forumlar… Bu durum şirketler için de bulunmaz bir fırsattır. Öyle ki işletmelerin müşterilerine görece düşük bir maliyetle ve doğrudan ulaşabilecekleri anlamına gelmekle birlikte markalar da artık birer yayıncı konumundadır. Bu da işletmelerin potansiyel müşterilerine doğrudan ulaşabileceği, şeffaf bir şekilde iletişim kurabileceği bir ortamı sağlamaktadır.

Kurum imajını doğru yansıtan içeriklerle birlikte kurumun ürün ve hizmetleri hakkında tatmin edici içeriklerin üretilmesi ve müşterilerin geri bildirimlerinin değerlendirilmesi markalara günümüz iletişim ortamlarında hak ettiği değeri sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.