Blok Zinciri (Blockchain) Nedir ?

Bitcoin’i hemen hemen herkes bilir ya da en azından bir kulak aşinalığınız vardır. Hatırlamak gerekirse, 2012 yılından beri kullanılan ve kimsenin kontrolünde olmayan dijital bir para birimidir. Peki bu para biriminin diğer ulusal para birimlerinden farkı ne? Bunu anlamak için Blok Zinciri teknolojisini bilmek gerekir.

Bitcoin sistemini ayakta tutan en önemli özelliği Blok Zinciri (Blockchain) teknolojisidir. Blok zincirini bir hesap hareketi gibi düşünebilirsiniz. Yapılan işlemler neticesinde oluşan her bir hesap hareketi kendisinin gerçekliğini koruma altına almak ve güvenirliğini ispatlamak için dijital olarak imzalanır. İmzalanan bu hareketler istenildiğinde herkes tarafından görülebilir ve müdahale edilemez. Böylece hem hesap defterinin hem de hesap hareketlerinin güvenilir olduğu varsayılır.

Sistemin güvenliğini sağlayan püf nokta ise bu sistemin bir ağ üzerinden dağıtılıyor olmasıdır. Öyle ki bu altyapıda ek devreler ve katmanlar bulunmakta ve temel amaç gerçekleşen bir hesap hareketiyle ilgili her an mutabakat yapılabilmesini sağlamaktır. Dijital olarak imzalanan her hesap defterinin birer kopyası her katmanda bulunur.

Sisteme yeni hesap hareketi girildiğinde ya da herhangi bir değişiklik yapıldığında tüm kayıtlar üzerinde bir takım algoritma harekete geçer ve bu yeni kaydın ya da değişikliğin doğruluğunu kontrol eder. Kopyaların büyük çoğunluğu bu kaydı onaylıyorsa yeni bir blok zinciri sisteme dahil edilir. Aksi durumda ise yeni hesap hareketi sisteme kayıt edilmez. Bu dağıtılmış sistem sayesinde, blok zinciri tek bir merkezden kontrol edilmeye gerek kalmadan etkili bir şekilde çalışabilmektedir.

Bu sistemin bir diğer avantajı da yapılan işlemler neticesinde arkasında iz bırakmasıdır. Bu izler sayesinde güvenilirliği ispatlanmış geçmiş hesap verilerine de erişebilmek mümkün. Bu ‘güven’ merkezli blok zinciri sisteminin temelini oluşturuyor.

Bu sistem küçük gruplar arasındaki para akışının sağlanmasında kullanılabileceği gibi büyük gruplar arasındaki para akışında da kullanılmaktadır.  Bitcoin milyonlarca üyesi olan ve blok zinciri sistemini kullanan en büyük yapı durumundadır.

 Bu sistemi cazip kılan özellikler nedir ?

-Bir otoriteye ya da aracıya ihtiyaç duymaksızın bağımsız olarak çalışabilmekte bu da maliyetleri düşürmektedir.

-İşlemlerin pek çok farklı nokta tarafından kontrol ediliyor olması sahtekarlık riskini oldukça azaltmaktadır.

-Bana göre en güzel özelliği bir finansal varlığın hangi kaynaktan çıkıp hangi duraklara gittiği ve en son kime ulaştığını takip edebileceğiniz ideal bir sistem olması.

Her güzel şeyin eksi yanları da olabiliyor. Blok zinciri sisteminde de öyle. Bu sistemin en büyük handikapı belli bir standarda sahip olmayışı. Öyle ki bu açık kaynaklı sistem bir takım farklı yazılım grupları tarafından kendi hedefleri doğrultusunda farklı bir şekilde kurgulanmaktadır. Bunun önüne geçmek adına IBM, Cisco, Fujitsu gibi teknoloji devleri Hyperledger adında Blok Zinciri sistemini tek bir çatı altında toplamayı amaçladıkları bir platform kurmayı amaçlıyorlar.

1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.