Bitcoin İle Ödeme Alın!

Kripto Paraların yaygınlaşmasıyla birlikte küçük ölçekli işletmelerden büyük ölçekli işletmelere kadar birçok kurum Bitcoin ya da altcoin olarak ödeme almaya başladı. Özellikle e-ticaret girişimleri ödeme yöntemleri arasına Bitcoin’ini de ekleyerek havale/eft ve kredi kartının yanında çok önemli bir ödeme alternatifi daha oluşturdu. Henüz ülkemizde yaygınlaşmasa da çok yakın bir zaman dilimi içinde popüler hale geleceğinden şüphem yok.

Uzmanlık alanım gereği özellikle WordPress ve onun e-ticaret uzantısı WooCommerce‘e entegre olabilen, Bitcoin ve altcoin kripto para birimleri üzerinden ödeme yapmaya aracılık eden ödeme işlemcilerini paylaşacağım. Bu işlemcilerin bir kısmı yıllık aidat ya da işlem başı komisyon alarak ticari hayatını sürdürmektedir. Dinamik bir alan olduğu için tahminimce bu yazı en geç 1 sene sonra güncelliğini yitirecek ve birçok yeni ödeme işlemcisi ve WooCommerce eklentisi piyasaya çıkacak.

1. BitPay

Ödeme işlemcileri arasında ilk dikkatimi çeken BitPay olmakla birlikte WooCommerce’e entegre edip test ettiğim bir ödeme aracı. Üyelik işlemlerinin ardından alacağınız API Key ile anında Bitcoin ile ödeme almaya başlayabilirsiniz.

2. CryptoWoo 

Yıllık cüzi bir miktar karşılığında hizmet veren CryptoWoo ise sadece BTC değil aynı zamanda LTC, DOGE, BLK ve DASH gibi kripto altcoinler üzerinden de ödeme alabilmenize olanak sağlayan daha kapsamlı bir ödeme işlemcisidir. Bunu henüz denemedim ama Litecoin’e olan ilgim neticesinde yakın zamanda bu seçeneği de değerlendirmem büyük olasılık.

3. GoUrl

En popüler ödeme işlemcileri arasında yer alan GoUrl ise BTC ve birçok altcoin(BitcoinCash, Litecoin, Dash, Dogecoin, Speedcoin, Reddcoin, Potcoin, Feathercoin, Vertcoin, Peercoin, MonetaryUnit) desteğiyle öne çıkıyor. Ödeme almanızın yanı sıra size özel oluşturduğu sanal cüzdanla almış olduğunuz ödemeyi anlık olarak cüzdanınıza aktarıyor. Sık sık güncelleme alması ve her geçen gün yeni özellikler sunuyor olması rakipleriyle rahat rekabet etmesini sağlıyor.

 

4. Bitcoin Way

Bitcoin Way ise WooCommerce için ödeme yöntemi araştırırken karşıma çıkan bir başka alternatif. Standart ve Profesyonel olmak üzere iki farklı versiyonu var. Profesyonel versiyonda güvenlik seviyesi çok daha yüksek. BTC dışında bazı altcoinler üzerinden de ödeme alabiliyorsunuz.

 

Peki neden yukarıdaki ödeme işlemcilerinden birini tercih etmeliyiz?

Normal şartlarda ödeme ekranında cüzdan adresinizi paylaşsanız da yeterli olabilir ancak bu ticari açıdan çok risklidir. Kripto para birimlerinin temelini oluşturan blok zinciri dijital imzanın kullanılması nedeniyle kendi içerisinde oldukça güvenilir bir sistemdir.

Tek risk, aynı Bitcoin’in iki defa kullanılma, yani çifte harcama olasılığıdır. Aynı paranın birden fazla harcanmasına çifte harcama denir. Bir işlem başlatıldığında ve henüz hiç onay almamışken, gerek alıcı gerek satıcı tarafından aynı Bitcoin’ler tekrar kullanılmaya kalkılırsa, çifte harcama riski oluşur. Yani bir mal ya da hizmet karşılığı aldığınız bitcoin ya da altcoin 6 farklı noktada onay almazsa o işlem geçersiz sayılacak ve verdiğiniz mal ya da hizmetten ötürü zarara uğrayacaksınız demektir. Çifte harcama riskini azaltmak için, Bitcoin ağına bağlı en az 6 farklı uçtan işlem onayı beklenir. Sıfır işlem onayı ile çalışmak ve zamandan kazanmak için yukarıda bahsi geçen ödeme işlemcileriyle bir nevi e-ticaret işlemlerimizi sigortalatmış oluyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.