Başarılı Bir Podcast Hazırlamanın İpuçları

Günümüzde her ne kadar video içeriklerin tüketim oranları çok daha fazla olsa da podcast’lerin de hatırı sayılır bir kullanıcısı var. Özellikle pazarlama çerçevesinde ele aldığımızda örgütler için de oldukça önemli bir yeni medya aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısa bir tanımını yapmak gerekirse; podcast’ler sıkıştırılmış dijital formatta olup, internet üzerinden abonelere gönderilen ve iPod, bilgisayarlar ya da akıllı telefonlardaki uygulamalar sayesinde dinlenmek üzere tasarlanmış bir ses programıdır.

Video içerikler işitsel içeriklere oranla çok daha çekici gözükse de araba sürerken, spor yaparken, ofiste bir powerpoint sunumu hazırlarken video içeriği tüketmeniz hiçte kolay değildir. Hedef kitlenizin içeriğinizi tüketmeyi tercih edeceği yani sesin videodan daha işlevsel olacağı alanlarda onlara dokunabildiğinizi düşünün. Kulağa hoş geliyor öyle değil mi?

Dijitalde video içeriklerin patlaması podcast yayıncılığının cazibesini biraz azaltsa da hala içerik üretmede kullanılan en iyi araçlardan bir tanesi olma özelliğini devam ettiriyor ve özellikle spesifik hedef kitleler tarafından takip edildiğinden klasik radyo yayınlarının aksine genel bir hedef kitleden ziyade çok daha dar bir kitleye odaklanmanıza olanak sağlıyor dolayısıyla da nitelikli dinleyicilerden oluşan bir topluluğa seslenmiş oluyorsunuz. Bu bağlamda bir podcast’i markanızın müşterilerini ilgilendiren konular hakkında konuşulan kendi radyo programı olarak düşündüğümüzde önemli fırsatlar sunacağını söyleyebiliriz.

Kendiniz ya da markanız için bir podcast üretirken temelde dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır.

1. Muhtemelen şu an bu ekipman elinizde. Bir podcast yayını hazırlamak için akıllı telefon kullandığınızı varsayarsak herhangi bir bütçe harcamadan bu işe başlayabilirsiniz. Bir mikrofonlu kulaklık ile bilgisayarınız üzerinden de bunu yapabilirsiniz. Windows ya da Mac kullanıyorsanız sesinizi işletim sistemlerinde bulunan programlar aracılığıyla kolayca kaydedebilirsiniz. Eğer akıllı telefon ile kayıt yapıyorsanız yine aynı şekilde günümüz akıllı telefonlarında ücretsiz kayıt programları mevcut.

2. Videolardan ses dosyası oluşturun. Halihazırda video içerik hazırlıyorsanız düzenleme programlarına da hakimsiniz demektedir. Video düzenleme programlarının videonun sadece ses kısmını başka formatlara çevirme yeteneği de vardır dolayısıyla videolarınızı yeniden revize ederek sadece ses kısımlarından podcast’ler hazırlayabilirsiniz.

3. Kaydetmeden önce dinleyin. Çeşitli yaklaşımları anlamak için öncelikle iTunes’da ya da Google Podcast’e girerek ilgilendiğiniz ya da hazırlamayı düşündüğünüz alanla ilgili içerikleri dinleyin. Sohbet havasındaki yuvarlak masa yaklaşımından mı hoşlanıyorsunuz? Yoksa daha yalın bir sohbet ortamına mı ilgi duyuyorsunuz? İlginizi çeken podcast türlerini dinlemeye biraz zaman ayırın.

4. Uzunluğa dikkat edin. Podcast hazırlarken işe gidiş-geliş süresinin altında olması idealdir. Maksimum 30 dakika olarak düşünebiliriz.

5. Yayınlayın. Bir blog yazarıysanız podcast dosyalarınızı kendi mecranızda yayınlayabilirsiniz. Özellikle WordPress blog sistemi podcast yayınlarınızı kolayca yayınlayabileceğiniz alt yapıya sahiptir.

6. iTunes ve Google Podcast’e yükleyin. Özellikle iTunes listesinde yer alınması gereken başlıca mecra olmakla birlikte Google Podcast’te de yer almak en doğru adımlar olacaktır.

7. Planlama yapın. Kayıt düğmesine basmadan önce bir ön hazırlık yaparak yayın esnasında tartışmak istediğiniz, atıfta bulunmak istediğiniz bağlantıları ve unutmak istemediğiniz öğeleri yazmak verimli bir yayın için oldukça önemlidir.

8. Müzik kullanabilirsiniz. Yayınlarınızın açılışında ve kapanışında müzik kullanmak oldukça önemlidir ancak bunu yaparken iznini aldığınız müzikleri kullanın. Çevrimiçi ortamlarda patent şartı olmayan birçok parça bulabilirsiniz. Ayrıca buradan çok cüzi miktarlara satın alabileceğiniz parçalar da mevcut.

9. Düzenleyin. Mutlaka yayınlarınızı dinleyin ve kesilmesi gereken yerleri kesin. Özellikle konuklarınızın yanıt vermek için düşündüğü sessiz kısımlar gibi.

Yukarıda bahsetmiş olduklarım sizi bir podcast uzmanı yapmaz ancak yeni başlayanlar için giriş ve orta seviyede bilgiler içermektedir. Özellikle işletmenize özel podcast’ler hazırlayabilir; sadece ürün ve hizmetlerinizle ilgilenen spesifik hedef kitlenize göre içerik üretebilme fırsatını değerlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.